• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam362
Toplam Ziyaret1311517
Mehtap Gözükan
yazarlar@matematikkafe.com
Akademisyenler master ve doktora tezi dışında bir şey üretmiyorlar
31/08/2019
	Üretim Yapan Yok

Geçen yıl izlediğim bir tv programında ismini hatırlamadığım ama konusunda uzman konuşmacının anlattıklarını aktarayım;
 
"Amerika'daki üniversitelerin 1 milyon 750 bin patenti var. Avrupa'daki üniversitelerin 150 bin patenti var. Ukrayna'da bir üniversitenin 10 binin üzerinde patenti var.
 
Türkiye'de patent sahibi 4 üniversite var. Yıldız Teknik, Odtü, İstanbul Teknik ve Boğaziçi. Ve bunların da 274 patenti var.
 
Akademisyenlerin aldığı para haram. Çünkü master ve doktora tezi dışında hiç bir şey üretmiyorlar.
 
Amerika'da üniversiteler akademisyenle anlaşırken soruyor; "Ben sana senelik şu kadar para vereceğim, sen bana ne kazandıracaksın?".
 
Sene sonunda belirlenen hedefe ulaşılmamışsa o kişi ile yollarını ayırıyor. Bizde yollar asla ayrılmıyor ve üretim yapan da yok".
 
Benim kız kardeşim ve eşi de Odtü mezunu. İkisi de mühendis. Eşinin Japonya ve Fransa'da iki doktorası var. Paris'te yaşıyorlar. Eşi üniversitede ders veriyor ama anlaşmaları hep 1-2 yıllık.
 
Hedef tutturulursa devam ediliyor. Bu da sürekli kendini geliştirmesine ve üretmesine vesile oluyor.
 
Bizde de devlete kapak atan oh dememeli. Devlet dairelerinin bazı birimleri yan gelip yatma mekanı. İş üreten yok. Bu konuda çalışmalar yapılmalı ve bilimsel çalışmalar desteklenmeli.
 
Zaten cami cenneti olan İstanbul'un Çamlıca'sına cami yapmak yerine bilim araştırma merkezi kurulsa daha hayırlı ve faydalı bir iş olurdu sanırım.
 
Hiç değilse bilmeden yerine getirilen ritüeller yerine, Allah'ın evrendeki ayetlerini okuyun emri yerine getirilmiş olurdu.


789 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Çamıca Camisi     26/05/2020 17:22

Mehtap Hanım, yazınızı beğenerek okudum.Yalnız Çamlıca Camii konusunda sanki bilgi eksikliği var.Haftada bir cuma günleri dolan camiileri devlet değil, haktan gönüllü toplanan paralarla yapılırken 2 haftada bir dolan 30 bin kişilik stadyumları ise devlet yapıyor.Lütfen bir araştırıni yurt içinde ve yurt dışında yapılan tüm camiler halktan gönüllü toplanan paralarla yapılıyor.İstanbul'dai yeni Atatürk Kültür Merkezini de devlet yapıyor. İbadethaneler halk tarafından yaptırılırken, belediyelerin at, çekirdek yiyen eşşek heykellerinin parası belediyenin topladığı vergilerden çıkıyor.Yanlış anlamayın, ben kimsenin sözcüsü filan değilim.Ben kim doğru iş yaparsa yapsın doğrunun yanında, kim yanlış yaparsa yapsın, o yanlışın karşısındayım.Saygılar sunarım.
Necip Güven

Yazarın diğer yazıları

Önemli bir konu! Okumanızı tavsiye ederim... - 30/01/2019
Önemli bir konu! Okumanızı tavsiye ederim...