EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
ONLİNE İNGİLİZCE
 online ingilizce
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI
Güllü Çetinkaya
ozel6534@gmail.com
Çocuklar Sadece Sevgi Dilinden Anlar
03/10/2019
Çocuklar Sadece Sevgi Dilinden Anlar

Çocuğunuzla ne kadar sağlık iletişim kurabiliyorsunuz?

En doğru iletişim şekli göz teması kurarak yapılan iletişim şeklidir. Bunu en çok çocuklarımızla konuşurken kullanmamız, doğru bir iletişim için çok önemli. Doğru iletişim sadece göz teması kurmakla bitmez. Çocuklarımızı anlayarak dinlememiz yada anladığınızı hissettirerek dinlemek çok doğru bir iletişim şeklidir.

Çoğumuzun onu "seni anlıyorum" mesajını nasıl verebiliriz? İşte asıl iletişimin etkili olabilmesi için, çocuğumuza onu anladığımızı ve dinlediğimizi hissettirmek için; "SEN" dili yerine "BEN" dili kullanmamız, çocuğumuzu anladığımızı onu dinlediğimizi göstererek ona değer verdiğimizi gösteririz.

Örneğin, çocuğunuzun çok sevdiği bir oyuncağı kırıldı, çocuk çok ağlar, üzülür ama biz hep şunu deri; "bunun için ağlanır mi?" oysa ki çocuk için çok değerli bize göre de sadece bir oyuncak. Empati kurma kurmalıyız, yani çocuğun duygularını anlamalıya çaba göstermeliyiz. Çocuğa "bunun için ağlama" demek yerine "evet senin için değerli bir oyuncaktı, üzüldüğünü biliyorum." Gibi ifadelerle çocuğun duygularını paylaşın.

Diyelim ki çocuğunuzdan odasını toplamasını istediniz fakat çocuk sizin dediklerinizi dikkate almıyor. Bu durumda çocuğa hitap şeklimiz çok önemli "git çabuk odanı topla! veya ben sana odanı topla demiştim." Demek yerine "sen odanı toplamayınca ben toplamak zorunda kalıyorum ve yapmam gereken o kadar iş var ben çok yoruluyorum, odanı toplayarak bana yardımcı olur musun." Bu şekilde çocuğun da bizim duygularımızı anlamasına ve yardımcı oluruz çünkü çocuğunda empati kurmayı öğrenmesi gerekir. İleride daha kararlı, özgüveni yerinde bireyler yetiştiririz.


131 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları