• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam473
Toplam Ziyaret1277063
Behzat ZEYDAN
behzatzeydan@ostim.com.tr
Lütfen çocuklarımızı ve gençlerimizi bu konuda uyaralım
28/05/2020
1876 yılında Graham Bell adındaki bir mucit, Telefonu icat etmiş ve insanlar birbirleri ile haberleşsinler, iyi günde kötü günde birbirlerinin acılarını azaltmak ve sevinçlerini çoğaltmak, ayrıca her konuda görüş alışverişinde bulunmak, ve hayatı kolaylaştırmak için insanlığın hizmetine sunmuştur. Telefon kullanan herkesin Graham Bell’e bir teşekkür borcu vardır. 
 
Daha sonra yapılan geliştirmelerle bu günkü haline dönüştürülüp akıllı telefon adını almıştır. Sanki telefon eski haliyle geri zakalı ve akılsızımış’ta, şimdilerde akıllı telefon ünvanına sahip olmuş. Keşke telefon ilk icat edildiği saf ve  temiz haliyle sadece haberleşme cihazı olarak kalsaydı. Yeşil tuşa basıp konuşup, kırmızı tuşa basıp konuşmamızı sonlandırarak işimize gücümüze baksaydık. Ayrıca içinde haberleşme fonksiyonu, yani telefon özelliği olmayan fakat, bu gün kullandığımız ve akıllı telefonun bütün özelliklerine sahip, internet bağlantılı cihazları ihtiyaç olduğunda kullansaydık. (Bilgisayar, Ipad) gibi. 
 
Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasına olumsuz etki eden en önemli şey, insanların zamanlarını lüzumsuz, gereksiz yere harcayıp tasarlamaya, üretmeye ve çalışmaya fazla zaman ayırmamalarından kaynaklanmaktadır. Öyle bağımlı bir hale geldik ki, telefonkolik olduk. Elimizden telefonumuzu alsalar Sudan çıkmış balığa döneceğiz. Hatta bazı telefon kullanıcılarına telefon manyağı olmuş da  diyebiliriz. Sabah gözünü açınca hemen telefonuna bakıyor, gündüz elinden düşürmüyor, gece yatmadan önce de  telefonuna bakıp uyuyor. Belki rüyasında bile telefonunu görüyor. Yolda yürürken, metroda, işyerinde, okulda her yerde, yediden yetmişe  herkesin telefonu elinde. 
 
Bu son derece yanlış gidişi bir düzene sokamazsak,  gelecek nesillerimiz insani özelliklerini kaybedip robotlaşacak ve sanal alemin yapay pembe dünyasında kaybolup gidecektir. Öğrenmeye, tasarıma, üretime ve işine odaklanması gereken  beyinler, maalesef hiçbir fayda üretmeyen konularla telafisi mümkün olmayan çok değerli zamanlarını harcıyorlar. Lütfen çocuklarımızı ve gençlerimizi bu konuda uyaralım. sanal alemden gerçek aleme dönmeleri için yardımcı olalım. Allah hepimizi akıllı telefonların şerlerinden muhafaza eylesin.         
 
Behzat Zeydan


409 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kalitenin Gücü Tartışılmaz - 25/03/2019
Kalitenin gücü tartışılmaz
Naylon Adam - 06/03/2019
Naylon Adam