• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam655
Toplam Ziyaret2433522
Betül Arıkanlı
betul9059@gmail.com
HAYATIN GÜZELLİKLERİNİ GÖREBİLMEK
02/04/2024
Geçmişe takılıp kalmanın kime ne faydası var ki? Zaten düşündük bunları, defalarca üstünden geçtik. Kendimizi karamsarlığa salmaktan bugünün gücünü tüketmekten başka ne işe yaradı ki? Peki ya gelecek? Onu da defalarca tasarladık ama her şey planlarımızdaki gibi gitmedi.
İnsanın yanılgılardan birisi hayatını kontrol edebileceğini zannetmesi, ipleri kendi elinde sanması. Hâlbuki hayatımızın çok küçük bir kısmı bizim elimize bırakılmış. Bu bırakılan kısım da kendimizle ilgili bölüm. Ancak orasına biraz hükmedebiliyoruz. Başkaları için yaptıklarımız, emeklerimiz bir anda çöp olabiliyor.
Hayatın Güzelliklerini Görebilmek.


Zihnin görevi nedir? Bize geçmişte yaşadıklarımızı hatırlatıp canımızı sıkmak mı? Yoksa gelecek planları yaptırmak, derin kaygılara sürüklemek mi?
Demem o ki hayat, tamamen bizim planımızla ilerlemiyor. Çabamızı gösteriyor, elimizden geleni de yapıyoruz zaten. Gerisi için de rahatlayıp hayatın güzelliklerini yaşamayı kendimize hak görmeli ve bu hengamede bunu unutmamalıyız.


Onun için biraz rahatla, koştur koştur bir yerlere yetişme. Biraz erken çık, yavaş yavaş, taşlara, kurumuş yapraklara basa basa yürü. O çıkan çıtırtının hazzını al.
Bunun için refah seviyesi önemli ama çok iyi şartlarda olup yine de tadını çıkaramayanlar da var. İşte bunun sebebi de zihin, çünkü sahip olduğun her şeyi kaybetme riskin de var. Yani düşünmekle, tasarlamakla, çoğu senin kontrolüne bırakılmamış bu hayatı şekillendirmezsin.
 
 
Ben zihnime şunu sık sık hatırlatıyorum : Senin görevin bana etrafındaki güzellikleri göstermek. Bir çay içtiğimde onun kokusunu duyumsamalıyım, boğazımı hafiften yakmalı ve ben tüm bunları hissetmeliyim. O keyfi tam yaşamalıyım. O çayı içerken aklım enflasyonda, hayat şartlarında ise ne içtiğimi bile anlayamam ki.


315 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DÜNYAYI YETİMLER YÖNETİYOR - 16/03/2024
DÜNYAYI YETİMLER YÖNETİYOR
HERKES KENDİ HAYATININ FİLOZOFUDUR - 26/02/2024
HERKES KENDİ HAYATININ FİLOZOFUDUR
Y KUŞAĞI ÇİLESİ - 06/02/2024
Y KUŞAĞI ÇİLESİ
ÖZ SAYGI - 18/01/2024
ÖZ SAYGI
HERKESİN GİTTİĞİ YOL - 29/12/2023
HERKESİN GİTTİĞİ YOL
NARSİST MAĞDURLARI - 10/12/2023
NARSİST MAĞDURLARI
İNSANLARI İYİ VE KÖTÜ DİYE AYIRMAK - 28/11/2023
İNSANLARI İYİ VE KÖTÜ DİYE AYIRMAK
EMEK - 16/11/2023
EMEK
İÇERİDE PARTİ VAR - 02/11/2023
İÇERİDE PARTİ VAR
 Devamı