• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam686
Toplam Ziyaret2527166
Betül Arıkanlı
betul9059@gmail.com
40 YAŞ
25/05/2024
Şunu anladım ki: Bir tek kendimize yaptığımız yatırım kesemize kar kalıyor. Spor yap, sağlıklı ve fit bir vücudun olsun, kitap oku ufkun gelişsin, bilgin artsın, kariyer yap başarın, paran olsun, sana mutluluk katan aktiviteler yap ruh sağlığın fayda görsün. Ama yok ben eşime, aileme, çocuğuma fayda sağlarım ben önemli değilim, önceliğim onlar dersen göreceğin nankörlüklere ve büyük yıkımlara hazır ol derim. Onlara karşı görevlerini yap ama yatırımı kendine yap. Kendine yaptığın en ufak bir yatırım bile kat be kat sana geri döner. Bir nemlendirici sürsen yüzün parlar hiç değilse.

40 yaşına gelince insan nasıl da değişiyor. Bu zamana kadar yaptıklarını, yapamadıklarını, kayıplarını hesap etmeye başlıyor.
Bu yaşa kadar önümüzdeki örnekleri baz alarak yaşadıysak bile artık diyoruz ki ben kendim için ne yaptım? Ben kendi aklımla ne yaptım?

Örneğin İvan Gonçorov'un "Oblomov" eseri. Açıkçası onu okurken o kadar sıkıldım, o kadar ölüp ölüp dirildim ki... Ama olur mu o bir başyapıttı, onu okumadan ölmek yoktu ve evet bitirdim, ne yapıp edip bitirdim. Oblomov gibi tembelliğime yenilmedim.

İnsanın aklı yapamadığında kalırmış. Kırktan geriye bakınca geç kaldım telaşı sarıyor bünyeyi. Düşünsenize dünyayı sallamış filmler var, yeri yerinden oynatmış edebiyat eserleri var. Dünyaya gelmişsin ve Suç ve Ceza'yı okumadan gitmişsin, bu ne acı değil mi? David Lynch filmleri izlemeden hayata gözünü yumuyorsun. Bu tip durumlar çıldırmaya sebep değil mi?

Aynı şekilde bu dünya gelmişsin ama ülkenden hatta şehrinden bile çıkamamışsın. Bu da çok yaralayıcı bir durum, keşke herkesin durumu olsa da en azından şu ölmeden önce görülmesi gereken yerleri görebilse. Yalnız şu da bir gerçek ki bizim milletin hesabına dünyayı gezecek kadar para yatırsan %1'i ancak dünya turuna çıkar, gerisi mal üstüne mal koyar. Vizyon da gerekiyor bu işler için.

Kur'an' da da 40 yaş ile ilgili şu güzel ayet beni çok etkilemiştir. "Nihayet (insan) güçlü çağına erip kırk yaşına varınca: Ya Rabbi dedi, beni, bana ve anama, babama verdiğin nimete şükretmeye, razı olacağın yararlı işler yapmağa sevk eyle. Benim için zürriyetim içinde de salahı devam ettir (benden gelecek olanları da iyi insanlar yap)."

Bundan sonra yol nereden akacak, nereye varacak, peki ben şimdi yolun neresindeyim? Bir bakalım.

40 yaşın artık bir durup düşünme vakti olduğu, hoyratça harcanacak zamanın kalmadığı, Rabbin nimetlerinin hatırlanıp iyi insan olma gayretinin artırılması gerektiğini hatırlatan bir ayet.
 
Betül Arıkanlı
 


367 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SINAV KAYGISI - 17/05/2024
SINAV KAYGISI
İÇE DÖNÜK İNSAN, DIŞA DÖNÜK İNSAN - 27/04/2024
İÇE DÖNÜK İNSAN, DIŞA DÖNÜK İNSAN
HAYATIN GÜZELLİKLERİNİ GÖREBİLMEK - 02/04/2024
HAYATIN GÜZELLİKLERİNİ GÖREBİLMEK
DÜNYAYI YETİMLER YÖNETİYOR - 16/03/2024
DÜNYAYI YETİMLER YÖNETİYOR
HERKES KENDİ HAYATININ FİLOZOFUDUR - 26/02/2024
HERKES KENDİ HAYATININ FİLOZOFUDUR
Y KUŞAĞI ÇİLESİ - 06/02/2024
Y KUŞAĞI ÇİLESİ
ÖZ SAYGI - 18/01/2024
ÖZ SAYGI
HERKESİN GİTTİĞİ YOL - 29/12/2023
HERKESİN GİTTİĞİ YOL
NARSİST MAĞDURLARI - 10/12/2023
NARSİST MAĞDURLARI
 Devamı