• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi16
Bugün Toplam658
Toplam Ziyaret2504037

Özet-nasıl-yapılır


matematikkafe.com / Sıfırlama programı-13 / Önceki Sayfa


ozet-cikarma-ilkeleri

Özet nasıl çıkarılır? Özet çıkarma ilkeleri

Özet, adından da anlaşılacağı gibi konunun özü demektir. Özet çıkarılırken konu, ana hatlarıyla ele alınır ayrıntıya girilmez…

Günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız radyo-TV haberleri ve özetleri mukayese edilerek, sözünü ettiğimiz durum daha iyi anlaşılabilir. Pek çok öğrenci, özet çıkarmayı bilememekte, pek çok öğretmen de öğrencilerin bildiğini varsaymaktadır. Öğrenciler, özet çıkarma ödevi ile karşılaştıklarında, ya konuyu okuyup hatırlarında kalanı yazmakta; ya da konunun biraz başında, biraz ortasından, biraz da sonundan yazarak özet çıkardıklarını düşünmektedirler; halbuki özet, bir kısaltma, bir küçültmedir; ama rastgele bir kısaltma ve küçültme değil, anlamlı ve oranlı bir küçültmedir.

Türkiye topraklarının veya dünya topraklarının özeti ne olabilir diye düşündüğümüzde hatırımıza Türkiye veya dünya haritaları gelir. Haritalar olmaması halinde, sözü edilen toprakları hayal edemeyiz. Haritalar bize, küçültme sayesinde büyük bir alana topluca bakma imkânı verirler. (Davut Aksoy)

Sıfırlama Sınav programı için özet nasıl yapılır

Yapılacak özet çalışma da, özeti yapılan birim derse, topluca bakma imkânını verir. Hemen hatırlanacağı gibi bu haritaların çok farklı ölçeklere sahip olanları vardır. Özet çalışması yaparken de bazen 10 sayfayı bir sayfada, bazen de 20 sayfayı bir sayfada özetleyebiliriz. Bunların ortalamasını almak veya farklı ölçütler de kullanmak mümkündür.

Sıfırlama programında özetin bitirilme süresi:

lise-4 ve mezun öğrenciler için 3-4 gün,
lise 2 öğrencileri için bir hafta,
lise 1 öğrencileri için 2 haftadır.

Burada dikkat edilecek husus, özetin, YKS ye hazırlık konu anlatımlı bir kitaptan yapılması ve tüm konuları kapsamış olmasıdır. Özet çıkarma çalışması yapılırken, sadece çözümlü örneklerle metin incelenmeli ve konuların anlaşılması için çaba sarf edilmelidir. Konu testlerine dokunulmamalıdır. Anladığı kadarıyla yetinmeli tekrar konuya dönmemelidir. Çünkü sonraki çalışmalarda eksik kaldığını düşündüğü konuyu anlama imkanı bulacaktır.


Birim denemelerden önce çıkarılacak özet sayfası ortalama 1/28 dir. Özet sadece birimde var.

Özet 3 gün içinde yapılacak. Yetişmediği taktirde bu süreye 1 veya 2 gün ekleyebilirsiniz. (Herhangi bir saat şartı yok)

Sayısal dersler için de bir özet söz konusu mu?

Sayısal dersler için de özet hazırlamak gerekir, ancak bu özet sözel derslerde olduğu gibi değildir. Konular incelenir, çözümlü örneklerin nasıl çözüldüğü araştırılır. Özet çıkarılırken her konu ve onun alt başlığından örnek bir soru çözülerek bir çalışma yapılır.

Sözel dersler için
Her sayfadan vurgulayıcı bir cümle seçin.
 

LGS matematik özet konu anlatımı için tıklayınızYorumlar - Yorum Yaz