• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam136
Toplam Ziyaret1462691

Kolay Gelsin Don Kişot

18/11/2021

kolay-gelsin-don-kisot

matematikkafe.com / ÜSTAD'A BİLGELERDEN YORUMLAR! (3)

KOLAY GELSİN DON KİŞOT!

Bir gün ileti kutumda bir ileti gördüm.İleti Necip Güven öğretmenimden geliyordu. Bana “MATEMATİKLE BARIŞIYORUM” diyordu. Matematiğe gönül veren her insan beni çok heyecanlandırır. Hemen yanıt verdim. İki gün sonra “Matematikle Barışıyorum” adlı kitabı elimdeydi.

Ben Necip Güven öğretmenime artık matematiğin Donkişot’u diyorum. Bir şeylerin değişmesi için araştırıyor, soruyor, koyduğu hedeflere ulaşmaya çalışıyor. “Matematik korkusunu ortadan kaldıracağım. Herkesin Matematiği severek öğrenmesi içindir, uğraşım. Bunun için farklı yöntemler geliştireceğim,” diyor.

Emerson “Binlerce kilometrelik yol bir tek adımla başlar” demiş. Necip Güven de bu adımı attığını heyecanla anlatıyor. Doğayı gözlüyor, insanları izliyor. Matematiği seviyor, insanların matematikle yaşadığını fark etmesini istiyor.

”MATEMATİKLE BARIŞIYORUM” kitabında Necip GÜVEN herkesin matematikle barışmasını istiyor. Eser, uzun bir araştırmanın ürünü. Kendi gözlemlerinin dışında bir çok araştırmacının makalelerini, yazılarını ve ip uçlarını içinde saklıyor.

Necip Güven kendi kafasındaki sorulara cevap bulduğu matematikle ilgili kitapların da bir yazın eseri gibi okunması için çalışmış. İçindeki heyecanı kitabına da yansıtmış. Bu eserle ilk adımı atmış, şimdi sırada diğer adımlar var…

Yolun uzun, kolay gelsin sevgili Necip Güven….

Müyesser SAKA / ARAŞTIRMACI-YAZAR/ MATEMATİK ÖĞRETMENİ

MÜYESSER SAKA KİMDİR?

Matematik Öğretmeni Müyesser SAKA, 1947'de Kastamonu’nun Çatalzeytin ilçesinde doğdu. 21 yil Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı liselerde matematik öğretmenliği yaptı. Emekli olduktan sonra çeşitli özel öğretim kurumlarında çalıştı. Liselerde ders kitabi olarak okutulan matematik ve geometri kitapları yazdı ve yazmaya devam ediyor.

Ayrıca, matematik öğretimi ile ilgili araştırmalar yapan Müyesser SAKA evli ve iki çocuk annesi olup Süper Hazırlık Liselere Giriş Yardımcı kitabinin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulundan Onaylı Lise 1 Matematik Ders Kitabi, Lise 2 matematik Ders Kitabi, Geometri 1 Ders Kitabi, Geometri 2 Ders Kitabi, Analitik Geometri Ders Kitabi, Matematik Öğretmen Kılavuzu, Geometri Öğretmen Kılavuzu’nu eserleri arasında sayabiliriz.

 
ÜSTAD'A BİLGELERDEN YORUMLAR! ( 4 )

DÜŞÜNEN İNSAN MÜBAREKTİR!

Vatanını, milletini, insanları, özellikle çocukları seven insan mübarektir; saygıya sevgiye layıktır.

Derslerimde, kitaplarımda gençlere ‘’Gençler, sizler şerefle bitirilmesi gereken uzun bir ömrün başındasınız. Çok çalışın, çok okuyun, az yiyin, az uyuyun. Güler yüzlü, güzel sözlü olun. Pozitif düşünün, haram yemeyin, yalan söylemeyin, daima planlı olun. Dünyayı kendinize cennete çevirmenin yolu bu.’’ diye öğütlerim.
Daha sonra da pozitif düşünce konusunda Mahatma Gandi’nin

‘’Pozitif düşünün, çünkü düşünceleriniz sözleriniz olur.
Sözleriniz pozitif olsun, çünkü sözleriniz davranışlarınız olur.
Davranışlarınız pozitif olsun, çünkü davranışlarınız alışkanlıklarınız olur.
Alışkanlıklarınız pozitif olsun, çünkü alışkanlıklarınız değerleriniz olur.
Değerleriniz pozitif olsun, çünkü değerleriniz kaderiniz olur.’’ sözlerini aktarıp konuyu yaşanmış örneklerle pekiştiririm.

Hocamın kitabının 177. sayfasındaki ‘’Baltayı Bilemeyi Bilmek’’ hikayesinin benzeri bir duruma ‘’Tırpan Bilemeyi Bilen’’ dedemde şahit olmuştum. Tırpanla ekin biçilen yıllarda yaşı 70, boyu 1.60, kilosu da 50 Kğ. olan dedem herkesten fazla ekin biçerdi. Dedem ekin biçerken sık sık mola verirdi. Gelen geçen dedemin istirahat ettiğini zannederdi. Oysa dedem, ekinden birkaç sıra biçtikten sonra oturur ama bir taraftan da körelen tırpanını bilerdi. Tırpan deyip geçmeyin; onun tırpanı sapı dahil her şeyi özenle ve bilerek seçilmiş bir tırpan… Üstelikte biçtiği ekin herkesin ekininden daha temiz olurdu. Çünkü kötü ve kör bir tırpan hem düzgün kesmez yatırır hem de ürüne zarar verir. Verdiği yorgunluksa cabası ….

İki üniversitede, iki dalda (Fen ve Sosyal Bilimler) yüksek lisans yaptım. Her konuda yapılan etkinliğin yanında verimlilik e önemlidir. Yaptığınız veya ürettiğiniz şey kalitesizse ve pahalıya mal olmuşsa anlamsızdır.

Necip Hocam bunları anlatmaya çalışıyor. Onun gibi, düşünen insanlar öğrenimi, rütbesi, makamı sosyal konumu ne olursa olsun mübarektir, saygıdeğerdir.

Basri KÖSELER/Makine Yüksek Mühendisi/MBA (Yönetim Uzmanı)

BASRİ KÖSELER KİMDİR?

Makine Yüksek Mühendisi, Tülomsaş Vagon Fabrikası Eski Müdürü.
Türkiye mucitler ve araştırmacılar derneği Eskişehir bölge temsilcisi...

70 yaşında olmasına rağmen bu güne kadar on bine yakın kitap okuyan tam bir kitap kurdu...

Hem üniversitede ders veren, hem de üçüncü üniversiteyi okuyan güzel insan ...

ÜSTAD'A BİLGELERDEN YORUMLAR! (2) 


2286 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın