EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
ONLİNE İNGİLİZCE
 online ingilizce
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI

HER ÇOCUK BİR ÇİÇEKTİR!

18/07/2020

HER ÇOCUK BİR ÇİÇEKTİR!

matematikkafe.com / BAŞARIYA SUSAYANLAR ( 14 )

Yaşamımızda korkularımız olduğunda korkularımız, yapacaklarımızın ötesine geçer… Oysa sevgi olduğunda sevgi ile yaklaşıldığında o korkular rüzgar gibi uçar gider. Çocuklara sevgiyle yaklaşılması gerekir. Onlara tek düze anlatımla değil, ilgi çekici çocukların anlayabileceği bir yaklaşım içerisinde olmalıyız. Sevgi dolu olan, içinde çocuk yüreği taşıyan herkes kazanır. Tıpkı Şirinlerdeki Kargamel’in her seferinde kaybetmesi gibi, kırmızı başlıklı kız masalındaki kötü kurdun sonu gibi ya da pamuk prenses masalındaki üvey annenin sonu gibi…..

Çocukların matematik veya başka derslerde başarılı olmamalarında ÖNYARGILAR ve eğitim sistemindeki aksaklıklar büyük rol oynuyor. Çocuklara yapamazsınız, başaramazsınız deniyor; sanki siz çocuk olmadınız. Oysa ki çocuklar bir çiçek…. Onlar yaşamın pınarları… Bizim ön yargılarımızın kurbanı olmamalılar.

Heveslerini kırmamalıyız onların. Aksine coşkuyla alkışlamalıyız onları. Minicik burunlarına, ağızlarına, o tertemiz gözlerine baktığımızda bunda meslek sahibi olabilir mi düşüncesinden çok, çok iyi bir insan olabilir diyebilmeliyiz.

Bunun için elimizden gelen gayreti değil, olağan üstü bir çaba göstermeliyiz, onların yüreklerine dokuna bilmeliyiz. Kısacası küçük dünyalarına girebilmeliyiz. Haydi ne duruyorsunuz….

Çocukların yetiştirilmesinde öğretmenlere büyük görev düşmekte ama öğretmenlerin yetiştirilmesinde de başkalarına görev düşmekte. Eğitim Fakültesi mezunu her genç öğretmen adayı olmakta ama ne kadar yeterli donanıma sahip oldukları tartışılabilir. Öğretmen adayları, görev yapacakları branşlarda eğitim alırken acaba çocuk psikolojisine yeterli önem veriliyor mu?

Siz eğitimciler, çocukların dilinden anlıyor musunuz? Onların şekillenmesinde önemli rol oynayacaksınız. Size hayallerini anlattıklarında ne yapacaksınız? Sorunların mı yoksa çözümlerin mi parçası olacaksınız? Işıl ışıl parlayan o gözleri takip edebilecek misiniz? Yaşamlarındaki inanç ve istekleri karşısında nasıl davranacaksınız?Başarılarını alkışlayacak, başlarını okşayacak mısınız? Onlarla ip atlayıp beş taş oynayabilecek misiniz? Kalbinize bakarak bunun sonucunu alabilecek misiniz? Onları oldukları gibi sevip kucaklayabilecek misiniz? Yıllar sonra karşınıza alanlarında mutlu ve başarılı insan olarak karşınıza çıkıp ‘’Hocam’’ dediklerinde tüylerinizin diken diken olduğunu hissedebilecek misiniz?

İki mahkum parmaklıkların arkasından bakarlar. Bir yerdeki çamuru diğeri gökteki yıldızları görür. Pekiyi siz hayatı hangisi gibi görüyorsunuz?

Necip Hocam yıldızları görüyor olmalı ki bu kitabı yazmış. Hayattaki olumsuzlukların inançla, kararlılıkla aşılacağına inanmış. Matematik korkularının yersiz olduğunu ve herkesin bunu başaracağına inanmış ve yazılarında başarı öykülerine yer vermiş.

Hocam sizi yürekten kutluyor ve hedeflerinize ulaşmanızı diliyorum.

RUMUZ: ÇOCUK YÜREĞİ GİBİ …

Matematik Kafe
27 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın