• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam432
Toplam Ziyaret1633222

Matematik dersinde parmaklar neden kullanılmalıdır

13/06/2022

matematik dersinde parmak kullanmak

 

Matematik dersinde parmaklar neden kullanılmalıdır


Birkaç hafta önce Stanford’daki odamda çalışırken telefonum çaldı.

Bir anne, beş yaşındaki kızının, öğretmeni parmakla saymasına izin vermediği için okuldan eve ağlayarak geldiğini söylüyordu.

Bu münferit bir durum değil, pek çok okulda parmak kullanmak yasaklanmış durumda ve çocuklara bunun bebekçe bir davranış olduğu söyleniyor.

Bu, nörobilimin, ilgi çekici ve şaşırtıcı bir dalına ters düşüyor.
...

Araştırmacılar daha önceleri birinci sınıfta parmaklarını iyi kullanabilen öğrencilerin ikinci sınıfta sayı karşılaştırma ve tahmin etme konularında daha yüksek notlar aldıklarını bulmuştu.
...

Nörobilimciler parmak bilgisinden matematik başarısının tahmin edilip edilemeyeceği konusunda sık sık tartışırlar ama bir konuda kesinlikle hemfikirdirler:

Öğrencilerin parmaklarını düşünmeden sayıları öğrenmeleri durumunda, sayıların “beyinlerinde asla normal bir şekilde temsil edilemeyeceğini" söylüyor.
 
Okullar hâlâ parmakların ayırt edilmesine çok az önem veriyorlar ve bildiğimiz kadarıyla bu şekilde bir matematiksel çalışmayı destekleyecek herhangi bir basılı müfredat bulunmuyor. Bunun yerine, pek çok öğretmen parmak kullanımının yararsız olduğuna ve en kısa sürede bırakılması gerektiğine inanmaya yönlendiriliyor.
 
Yapılan yeni bir beyin araştırmasına göre öğrencilerin sayı sayarken parmaklarını kullanmalarına izin verilmemesi onların matematiksel gelişimini durdurmaya neden olabileceğini göstermektedir.
 

Görsel matematik bütün öğrenciler üzerinde etkilidir

Birkaç yıl önce Howard Gardner, insanların görsel, kinestetik ya da mantıksal yaklaşımlarla öğrenebileceğini ileri süren bir çoklu zeka kavramını öne sürmüştü.

Bu görüş, insanların zekâ ve yeterlilik konularında insanların ufkunun açılmasını sağlasa da okullarda sık sık, öğrencilerin öğrenme şekillerine göre etiketlenmesi gibi talihsiz uygulamalara sebep oldu.
 

Aslında güçlü görsel düşünme becerisine sahip olmayanların diğerlerinden çok daha fazla görsel düşünmesi gerekir.
...

Öğrencilerin sınıfta soyut ve sayılardan oluşan bir dünyayla karşılaştıklarında matematiği erişilmez ve sıkıcı bulmalarına şaşırmamak gerek.
...

Makalenin Devamı: ailevecocuk.net/cocuklar-matematik-dersinde-neden-parmaklarini-kullanmalilar-66/

Kaynak: theatlantic.com/education/archive/2016/04/why-kids-should-use-their-fingers-in-math-class/478053/

Haber: Matematik Kafe

 
305 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın