EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK HİKAYELERİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI

Okullarda öğretilen matematik, çocukların zihinsel gelişim süreçlerinin çok üstünde

15/11/2020

BU MATEMATİK ÇOK ZOR!


Milli Eğitim'in öğrenme güçlüğü konferansında, matematik dersi eleştirildi: Öğrettiğimiz matematik çocukların zihinsel gelişiminin çok üstünde. Yeni matematik programları gerek.

Okullardaki matematiğin çocukların zihinsel gelişim sürecinin çok üstünde olması, solak çocuğun sağ elini kullanmaya zorlanması ve depresyon, çocuklarda öğrenme güçlüğüne yol açıyor.

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü ile Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite ve Özel Öğrenme Güçlüğü Derneği, Çocuklarda Özel Öğrenme Güçlüğü konulu konferans düzenledi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ferhunde Öktem, şu bilgileri verdi:
...

Zekâları normal olmasına karşın bazı çocuklar, rakamları ve yazıları tersten okuyor, dört işlemi yapamıyor, gördüklerini ayırt edemiyor. Bazı çocuklar matematiği çok zor öğreniyor. Ancak bu durumdaki her çocukta öğrenme güçlüğü bulunduğu anlamı çıkarılmamalı. Okullarda öğretilen matematik, çocukların zihinsel gelişim süreçlerinin çok üstünde.

Biz havuz problemlerini her yıl öğretiriz, çocuk seneye unutur yine öğretiriz. Ezber çok çabuk unutulur. Gerçek matematik dehaları yaratmak istiyorsak, çocukları matematikle barışık hale getirecek programlar yapmamız lazım.

Solaklığın da beynin işlevleriyle ilgili olduğunu kaydeden Öktem, sol elini kullanan çocukların baskıyla karşılaştığını belirterek, solak çocuklar sağ ellerini kullanmaları için zorlanmamalı. Baskı, öğrenme güçlüğünü artırıyor uyarısında bulundu.
...

43 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın