EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam293
Toplam Ziyaret1115134

MATEMATİK FOBİSİ!

16/02/2021

Çocuklarımıza matematiği öğretecek daha kolay sistemler olabileceğini düşünüyorum


Merhaba. Ben 38 yaşında matematik fobisi olan bir anneyim. Fobimin nedeni çocukluk yıllarıma dayanıyor. Şimdi şöyle 30 yıl öncesine ilkokul yıllarıma gidelim. Diğer derslerde başarılı olmama rağmen matematik dersinde tıkanıyordum. Ablamdan yardım istiyordum. Ablam ise problemi bana açıklamak yerine kalemi defteri alıp kendisi çözüyordu. Ben ise kabus ve çaresizlik içerisinde bocalayıp duruyordum.

Acaba matematik gerçekten zor bir ders mi? Yoksa çevremizde hep matematik zor bir ders diye şartlandırılıyor muyuz? Öyle ya da böyle matematikten korkuyordum. Bu korkunun etkisi matematikle de sınırlı kalmıyordu. Bu dersten başarısızlığım diğer derslerdeki başarımı da olumsuz yönde etkiliyordu. Çünkü bu korku sanki beynimi kemiriyordu. Matematik başarısızlığımın etkileri okulla da sınırlı kalmadı. Hayatımın her bölümünde bu ezikliği hep yaşadım. Çünkü bir ev hanımı ve anne olarak hep karşıma çıkıyordu. Yaşadığım her sorun içimdeki çaresizlik duygusunu daha da derinleştiriyordu.

Şimdi 11 yaşında bir oğlum var. 1. sınıftan beri oğluma yardımcı oluyordum. Bir çocuğum daha oldu. Büyük oğlumla daha az ilgilenmek zorunda kalıyordum. İlgilendiğim zaman daha yüksek notlar alıyor, kendi başına bırakınca notları düşmeye başlıyordu. Bir yerlerde yanlış yapıyorduk. Ama nerede, onu tam olarak bilemiyorum.

Matematik öğretim sistemimizde aksayan yönler olduğunu da düşünüyorum. Çocuklarımıza matematiği öğretecek daha kolay sistemler olabileceğini düşünüyorum. Eğitimcilerimiz ve öğretmenlerimiz bu konuda çalışma yaparlarsa matematikle ilgili sorunlar daha kolay aşılabilir. Bizim çektiğimiz acıları çocuklarımız ve torunlarımız çekmemiş olur.

SEVİM ÖZER

17 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın