• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam129
Toplam Ziyaret2334219

Çocuğumuza matematiği nasıl sevdirebiliriz?

11/03/2023

matematik sevmek

 

Çocuğumuza matematiği nasıl sevdirebiliriz?


MATEMATİĞİ SEVMEK!

(PROF. DR. ZEYNEP F. KOÇAK)

Matematik, sadece bizim ülkemizde değil neredeyse tüm dünyada öğrencilerin korkulu rüyası. Bunun nedeni, öğrencilere matematiğin güzel yanını, şiirle, nakışla, kısacası sanatla yakınlığını göstermeyişimizdendir. 1949’da Bedri Rahmi Eyüboğlu (ressam-edebiyatçı-düşünür), bunu Orhan Veli’nin çıkardığı Yaprak dergisinde ifade etmiş. O gün bu gündür, sanatla matematiğin kardeşliği öğrencilerimize anlatılamamış. Bazı matematikçiler, bunu anlatmaya çalıştığında diğer matematikçiler , “Matematik ciddi bir iştir, sevdirmek için şaklabanlık gerekmez” diyerek yadsımış, engel olmuştur. Şimdilerde, kemale ermiş yaşıma güvenerek azıcık şaklabanlık yapıp, beni dinleyen öğrencilerden dört-beş kişiye bile olsa matematik zevkini, matematik aşkını verebilirsem ne mutlu bana diyerek, çıktım yola, engellenmezsem eğer.

Genç anneler-babalar, çocukları henüz okul çağında olmayanlar bile bana soruyor, “Çocuğumuza matematiği nasıl sevdirebiliriz?” diye. Ben de hemen üç öneride bulunuyorum.

1) Çocuğunuz henüz kundaktayken bile eş-dost arasında, yani çocuğunuzun yakınında “Matematik dersini sevmezdim, yapamazdım” demeyeceksiniz. Çocuğunuz anne-babanın sevmediği, yapamadığı bir şeyi ben de sevmem-yapamam der ve içsel olarak beynini kapatır.

2) Çocuğunuza kitap okuyun, kitap okumasını sağlayın. Ne kadar çok kitap okursa, matematiği hatta her dersi o kadar çok anlar, anladıkça da sever.

3) Matematiğin yararlarını anlatın. Hiçbir bilim matematiksiz olmaz, matematik rasyonel düşünmeyi öğretir vs. söylemlerinden başka, matematiğin içindeki şiirden, sanattan, sanatın, şiirin, müziğin içindeki matematikten bahsedin.

Bir filozofumuz, “Türkiye’nin geri kalmışlığının nedeni iyi matematikçilerinin olmayışındandır” diyor. Amerikalı bir filozof, ”Çocuğunuza müzik ve matematik öğretin” diyor.


Görüşmek üzere hoşçakalın, matematikle kalın.

KAYNAK: akyakapostasi.com/2016/06/matematigi-sevmek/

KİTAP OKUMANIN MATEMATİĞE OLAN ETKİSİ!

683 kez okundu

Yorumlar

Matematik     06/03/2022 21:34

Ben çocuğum ve ailem bana ben sevmezdim yapamazdım falan deyince ben de yapamam diye düşünmem o konuda yanlış
Misafir - Çocuk