• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi19
Bugün Toplam621
Toplam Ziyaret2504000

Tarık Taşpınar Teoremleri

30/04/2024

yeni-teoremler

Tarık Taşpınar Teoremleri

 

matematikkafe.com olarak Tarık Taşpınar'ın aşağıda matematik literatürüne yeni kazandırdığı çalışmalarını yayınlıyoruz.

 

Tarık Taşpınar' dan Önemli Not: Amatörce matematikle uğraşan biri olarak, aşağıdaki konularda bahsedilen özellikler, teoremler ve kanıtların hiçbirinin yerli ve uluslararası matematik-geometri literatüründe daha önceden bulunmadığını iddia edemem. Bilmediğim, görmediğim bir kaynakta daha önce bahsedilmiş olabilir. Ancak, bu konulardan birçoğunun daha önce yerli ve uluslararası literatürde bulunmadığını, tamamen yeni ve orijinal bilgiler olduğuna inandığımı söyleyebilirim. Bu konuların yeni ve orijinal olması ve bahsettiğim bilgi ve yorumların matematiksel doğruluğu hususunda uzman matematikçilerin görüşlerine sunuyorum.

Tarık Taşpınar

 

DÖRTGENSEL BÖLGELERDE İLGİNÇ BİR BENZERLİK BAŞLIKLI DOSYAYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

DÖRTGENSEL BÖLGENİN AĞIRLIK MERKEZİNİN KONUMU ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR BAŞLIKLI DOSYAY İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

DÖRTGENSEL BÖLGELERİN BAZI İLGİNÇ ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ÇALIŞMALAR BAŞLIKLI DOSYAYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

 

ÜÇGENİN İÇİNDEKİ BİR NOKTADAN KÖŞELERE ÇİZİLEN DOĞRU PARÇALARIYLA ELDE EDİLEN ÜÇ ÜÇGENİN ALANI VE AĞIRLIK MERKEZLERİNİN İLGİNÇ ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

 

Bu konuların anlaşılması ve matematiksel değerinin görülebilmesi için aşağıdaki iddia üzerine biraz düşünülmesi gerektiği kanaatindeyim.


Kağıt, kalem ve cetvel yardımıyla herhangi bir üçgen çizin. Ben iddia ediyorum ki; ‘’bu üçgenin’’ hiçbir kenar uzunluğunu, açılarını; yüksekliklerinin, kenarortaylarının ve açıortaylarının uzunluk ve açılarını bilmeden, bunların hiçbirini çizmeden, ölçmeden ve hesaplamadan, bu üçgenin alanını vehatta ağırlık merkezini bulabilirim. Ve bu alan ve ağırlık merkezini bulduktan sonra bile bu saydığım bilgilerden hiçbirine sahip olmayacağım. Nasıl? İllüzyon numarası gibi değil mi? Hani ünlüillüzyonistler herkesin gözü önünde ellerini arkadan kelepçe ile bağlatarak içi dolu bir su tankının içine girerler ve suda boğulmadan önce ellerini çözerek kurtulurlar ya… İşte aşağıda inceleyeceğiniz teoremleri okuyup kavradıktan sonra bu bahsettiğim şeyin sihir ya da illüzyon değil, tamamen ve saf geometri olduğunu göreceksiniz… (Bu sözlerim uzman matematikçilere değil tabii ki… Onlara bilmişlik taslamak gibi bir niyetim yok 😊)

 

Bu çalışmayı indirmek için TIKLAYINIZ

 


 

ÜÇGENLERDE ÇEMBERLER

 


ORTİK ÜÇGENLERDEKİ BAZI İLGİNÇ ÖZELLİKLER ÜZERİNE ARAŞTIRMA

 

 

487 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın