• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam270
Toplam Ziyaret2553908

Matematiği öcüye dönüştüren baskı

19/03/2024

matematik ve korku durumu

 

Matematiği öcüye dönüştüren baskı! (Prof. Dr. Betül Tanbay)

...

Matematiğin ‘öcü’ye dönüşmesinin bir sebebi, ‘en önemli ders’ baskısı. Onu müzik dersi gibi düşünseydik, öğrenciler oyun, hobi gibi çok daha keyifle, tadına vararak yapabilirdi.

 

Oturmuş bir eğitim sistemimiz yok. Aileler de, hocalar da her şeyin devamlı değiştiği sistemde “Aman matematiği iyi olsun da, gerisinin zaten ne olduğu belli değil” havasına giriyor. Bu, matematiği daha baskılı, mecburi bir hale getirdi.

 

‘Zorlamadan dolayı zor’ oldu. Matematik belli ciddiyet, dikkat ve özen istiyor. Aslında çocuk ve genç, bu konsantrasyona çok açık. Bunu kapatan, eğitim sistemleri. Bizdeki sistem çoktan seçmeli sorular üzerine kurulu. Bu, matematiğin tüm varlığına aykırı. Çünkü matematikte en güzel şey soru üretmek ve ona cevap bulmaya çalışmak. Öte yandan, matematik öğrenilenlerin birikimi üzerine ilerliyor. Öğrencinin sevmediği hoca bir sene ders verse, anlamadığı bir şey olsa faturası ağır oluyor. O yüzden de zorlanabiliyor.

...
Matematiğin, felsefenin doğduğu yer bu ülke. Bugün Aydın, Didim, Milet dediğimiz yerde 2 bin 500 sene önce Thales yaşamış. Onun hakkında okumak bile bizi matematiğe çeker. Gençler Milet’e, Didim’e, Perge’ye gitsin, Aydın’daki Thales Müzesi’ni görsün, Matematik Köyü’nde kamp yapsınlar.

 

Öğrenmek, anlamak bir insanın gelişimi için en önemli şey. Matematik anlamayı geliştiren bir dal. Şu anda Türkiye’nin en büyük tehlikelerinden biri, vasatlaşma. Matematiği bunun ilacı olarak görüyorum. 1980’lerde Güney Kore, Türkiye gibiydi. Bugün bambaşka. Bunun en büyük sebebi, eğitime ve matematiğe yapılan yatırım.

 

Sınavlarda matematik soru tarzının değişmesi doğru olabilir. Ama her değişiklik uzun vadeli proje olarak görülmeli. Birden değiştirip önceki sisteme göre hazırlanmış öğrencinin karşısına çıkarılamaz. Eğitimde kurumsallaşamıyoruz.

 

Kaynak: hurriyet.com.tr/egitim/matematigi-ocuye-donusturen-baski-40930792

 

476 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın