• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam110
Toplam Ziyaret1590218
Doğan Ceylan
doganceylan@gmail.com
Çocukları Yarıştırmayın
02/10/2019
COCUKLARI-YARISTIRMAYIN

Öğretmenlerimizin kendi sınıflarında uyguladıkları etkinlikleri sosyal medya üzerinden dikkatle takip ediyorum. Özellikle yarışma şeklinde düzenlenmiş onlarca örneğe denk geliyorum. Öğretmenlerimizin son derece iyi niyetlerle yaptıkları bu etkinliklerin çocuklar açısından olumsuz sonuçlar doğurduğunu görüyorum.
 
Eğitim sürecinde öğrenciler arasında rekabetin olması, rakip öğrencilerin motivasyonu ve gayretlenmesi açısından faydalı gibi görünse de olumsuz ve yıkıcı tarafı çok daha fazladır.
 
Dün, eğitimde iyi örnekler grubumuza gönderilen bir etkinlikte, öğretmenimizin matematik konusunu oyun ve fiziksel etkinlikler dersinde pekiştirmek amacıyla bir oyun oynattığını, öğrencilerin biri farklı renkli üçerli gruplar oluşturmasını istediğini, bu süreçte bazı çocukların diğerleriyle bir araya gelmek istemediğini, etkinliğin sonunda bir çocuğun tek kalarak ağladığını gördüğüm için paylaşıma onay vermedim. Bir öğretmenin böyle bir etkinliği planlarken sınıf mevcudunun doğuracağı neticeyi ve öğrencilerin duygusal gelişimini en baştan dikkate alması gerekirdi. Bu etkinlikte diğer üçlü gruplar kazanırken sona kalan grubun 4 kişi olması, bu grubun da kazanmak için bir öğrenciyi gruptan çıkarmak istemesi  ve çocuğun ağlaması benim içimi acıttı. Eminim ki o yavrucak bu acıyı ömür boyu unutamayacaktır.
 
Yarışmacı anlayış birçok derste uygulanıyor. Beden eğitimi öğretmeni, dersinde çeşitli takımları yarıştırıyor. Takımlar oluşturulurken oyunda iyi olmayan (iyi koşamayan, iyi futbol veya voleybol oynayamayan, iyi top süremeyen) çocuklar, arkadaşlarınca takımlara alınmak istenmiyor. Öğretmen onları takımlara zorla ilave etse bile oyun içinde kimse onları oyuna dahil etmiyor, pas bile atmıyor. Bu çocuklar hem oyun içinde hem oyun sonrasında sosyal ortamdan dışlanıyor, yalnız kalıyorlar. Hele bir de onların yüzünden oyun kaybedilmişse vay hallerine! İş dışlanmakla kalmıyor hakaret ve aşağılamaya kadar varıyor…
 
Türkçe, İngilizce, Sosyal Bilgiler gibi birçok derste de öğretmenler bazı konuları pekiştirmek için öğrenciler arasında kimi zaman takım halinde kimi zaman bireysel yarışmalar yapıyorlar. Neticede başarılı olamayan çocuklar sınıf arkadaşları tarafından istenmeyip, dışlanıyorlar. Başarısız çocukların çoğu özgüvenlerini yitiriyor, daha da içlerine kapanık hale geliyor. Çok az öğrenci ise arsızlaşarak, aykırı hareketler yaparak bu ezikliğini telafi etmeye çalışıyor ki bunlar da ayrı bir sorun haline dönüşüyor.
 
Okulda çocukları yarıştırma etkinlikleri çok erken yaşlarda başlıyor. Hatta okulla yeni tanışan çocuklar dahi okuma yazma öğretimi sürecinde heceleri önce yazma, hece/kelimeleri çabuk oluşturma veya cümle yazma gibi bir yarışın içine sokuluyorlar. Bu süreç en hızlı okuma, problemi en çabuk çözmeyle devam edip gidiyor. Neticede kaş yapayım derken çocukların gözlerini çıkarıyoruz. 
 
Sevgili eğitimciler,
Unutmayın her yarışın bir kazanı olduğu gibi bir de kaybeden tarafı olacaktır. Bir etkinlik yapmayı planlarken lütfen şunlara dikkat edin:
1. Mümkünse tüm sınıfın katılacağı etkinlikler yapın.
2. Etkinlikleriniz sadece başarılı değil  zayıf öğrencilerin de severek yapacağı nitelikte olsun.
3. Yapacağınız etkinliğin kaybedeni bulunmamasına çok özen gösterin. 
4. Etkinlikler, yarışmacı değil  öğrencilerin birbirini destekleyici nitelikte olsun.
5. Etkinliğiniz bir kazanımı öğretme, pekiştirme veya değerlendirme amacına uygun olsun.
6. Etkinliğinizin öğrenciler açısından duygusal ve sosyal yönden ne gibi sonuçlar doğuracağını hesaba katın.
7. Etkinlik gruplarla yapılacaksa çocukların yaşlarına göre psikososyal gelişim özelliklerini mutlaka dikkate alın. 
 
Sevgili öğretmenlerim,
Bence öğretmen sadece okulun ve eğitim sisteminin değil toplumun öznesidir. Birbirini rakip görüp çelme takan değil birbirini kucaklayan ve yardım eden; “ben” değil “biz” ruhunu taşıyan bir toplumun mayası da öğretmenlerimiz olacaktır.  Bu mayayı çocuklarımızın ruhuna katmak için lütfen çocukları yarıştırmayın!
 
Doğan CEYLAN                                                                            Maarif Müfettişi                                                                          Evde Eğitim Sayfası Editörü


771 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SORGULAYAN BEYİNLERDEN KİMLER RAHATSIZ OLUR? - 29/04/2022
SORGULAYAN BEYİNLERDEN KİMLER RAHATSIZ OLUR?
Disiplin Soruşturmalarına ARABULUCULUK Önerisi - 17/02/2022
Disiplin Soruşturmalarına ARABULUCULUK Önerisi
ENES’İN MESAJINI DOĞRU ANLADIK MI? - 16/01/2022
ENES’İN MESAJINI DOĞRU ANLADIK MI?
İYİ ÖRNEKLER için biraz geç kalmadınız mı! - 15/01/2022
İYİ ÖRNEKLER için biraz geç kalmadınız mı!
KONUŞAN ÖĞRETMEN İSTENİYOR MU - 25/11/2021
Konuşan Öğretmen İsteniyor mu?
UZAKTAN EĞİTİM BOŞLUKTA KALMASIN - 03/10/2021
UZAKTAN EĞİTİM BOŞLUKTA KALMASIN
ÇOCUKLARDA SOSYAL AÇLIK - 16/04/2021
Hiç arkadaşı olmayan ve iletişim kuracak bir çevresi bulunmayan kimselerde, başkalarıyla iletişim kurma arzusu çok artar. Başkalarıyla iletişim kurabilmek için aşırı çaba içerisine girerler. Bu durum sosyal açlıktır.
HİBRİT EĞİTİM VE DİJİTAL PLATFORM - 24/03/2021
YENİ ÇAĞIN YENİ EĞİTİM KURGUSU HİBRİT EĞİTİM ve DİJİTAL EĞİTİM PLATFORMU
ÇOCUKLARIMIZ CİNSİYETSİZLEŞTİRİLİYOR MU? - 06/03/2021
ÇOCUKLARIMIZ CİNSİYETSİZLEŞTİRİLİYOR MU?
 Devamı