EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
ONLİNE İNGİLİZCE
 online ingilizce
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI
Doğan Ceylan
doganceylan@gmail.com
Çocuklara 21. Yüzyıl Becerilerini neden kazandıramadık?
07/01/2020
Çocuklara 21. Yüzyıl Becerilerini neden kazandıramadık?

Çocuklarımıza 21. yüzyıl becerileri kazandırmak gündemimizde. 2004 yılında  öğretim programları değiştirildiğinde, çocuklara “eleştirme, sorgulama, problem çözme, empati kurma, iletişim” gibi beceriler kazandırılmasına bir çok derste yer verildi. Bu beceriler Türkçe dersine de Matematik dersine de konuldu. Şimdilerde bu becerilere 21. Yüzyıl becerileri der olduk. Sayın bakanımız Ziya SELÇUK’un ifadesiyle aslında bunlar her dönem insanının, kazanması gereken kadim beceriler.
 
Bu becerilerin programlarda yer almasının üzerinden  15 yıl geçti. O zaman birinci sınıfa başlayan çocuklar şu anda üniversiteden mezun olmak üzereler. Peki bu gençler bakanlığın amaçladığı 21. Yüzyıl becerilerini kazanmış durumdalar mı? Kazanamamışlarsa sorun nerede?
 
Etrafımıza baktığımızda, ellerindeki telefondan başlarını kaldırıp da karşılaştıktları insanlara selam vermekten aciz, duygu düşüncelerini iki kelime ile ifade edemeyen, kendi sorunlarını çözemeyen, anne baba himmetiyle ayakta duran,  toplumsal sorunlara karşı son derece duyarsız, başkalarını anlamayan, empati kuramayan, yanlışları sorgulayamayan, eleştirileri yemek programları kıvamından öte gidemeyen, ekip çalışmalarına uyum sağlayamayan asosyal bir geçlik görüyoruz. Bu gençlerin amaçlanan becerilerin neredeyse hiçbirini kazanamadıkları ortada. Bırakın 21. Yüzyıl  becerilerini, günlük yaşam becerilerinin bile çoğunu kazanamamış durumdalar.
 
Sorun nerede?
 
Bunu okullar ve aileler açısından ele alacağım.
 
Öğretmenin inanmadığı hiçbir eğitim hedefi gerçekleştirilemez. Öğretmenler öğrencilere bu becerileri kazandırma konusunu hiç önemsemediler. Programlar değişti ama öğretmenler kendi bildiği gibi ders işlemeye, konu anlatmaya devam ettiler.  Ders kitapları değiştirilerek içeriğine öğrencilere bu becerileri kazandırmaya yönelik etkinlikler konuldu ama bir kısım öğretmen bunları derslerde işlemek yerine ev ödevi olarak verdiler. Türkçe  dersinde  dilbilgisi işlemeye, matematik dersinde soru çözmeye devam ettiler.
 
Okul yönetimleri  öğretmenlerin çalışmalarını izlemediler. Öğrencilerin 21. Yüzyıl becerilene sahip olup olmadıklarıyla ilgilenmediler. Onlar için önemli olan iyi liselere birkaç öğrenci sokulması ve törenlerde kıpırdamadan duran, hiç sesi çıkmayan sınıfların olmasıydı.
 
Anne babalara gelince; onlar okulu kurtarıcı olarak gördüler. Kendi evlerinde çocuklarına bu becerileri kazadırmaya yönelik çalışmalar yapmadılar. Oysa bu becerilerin çoğu daha küçük yaşlardan itibaren kazanılacak tutumlardı. Çocuklarla igilenmek, eğitmek yerine onların eline telefon, tablet, bilgisayar vererek başlarından savdılar. Çocuklar, kendi aileleriyle bile doğru dürüst iletişim kuramayan, aileye uyumda zorlanan, kendi başına ayakları üzerinde duramayan, anne babasını anlamayan, empati kuramayan kişiliklere sahip oldular.
 
Bakanlığın kusuru da vardı elbette olup bitende. En başta öğretmen eğitimleri yetersiz yapıldı. Öğrencilere bu becerilerin kazandırılması konusunda öğretmenler ikna edilmedi. Alanda olup biten izlenip tedbir alınmadı.  Liselere geçişte sınav sistemi defalarca değiştirildi ama hepsinde de öğrencilerin becerileri değil bilgilerine değer verildi. Eğitim, bilgi-beceri-değer dengesini bir türlü yakalayamadı. Tüm bunlara rağmen az da olsa denetimin zoruyla bir şeyler oluyordu ki o da beş yıl önce kaldırılarak bozulmanın önü iyice açıldı.
 
Çocuklara 21. Yüzyıl    becerilerini kazandırmak yeniden gündemde. Daha önce başaramadığımızı bu sefer başarabilmek için hatalarımızdan ders almalıyız. Yoksa tarih tekerrür etmeye devam edecektir.
 
Neler yapılmalı?
 
1. Öğretmenler beceri kazandırmanın önemine inandırılmalı. 
 
2. Bilgi kadar beceri kazandırmaya da önem verilecek şekilde programlar, ders kitapları, eğitim materyalleri yeniden düzenlenmeli.
 
3. Beceri kazanım ölçekleriyle süreç takip edilmeli.
 
4. Beceri kazandırma konusunda ailelere eğitim verilmeli, böylece okul desteklenmeli.
 
5. Rehberlik ve denetim en kısa sürede yeniden getirilmeli.                                                                               
Doğan CEYLAN


216 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEB ÖZEL OKUL/KURS ÜCRET SORUNUNU ÇÖZMELİ - 31/07/2020
MEB ÖZEL OKUL/KURS ÜCRET SORUNUNU ÇÖZMELİ (Salgın dönemi için özel okullara ücret ödenecek mi?)
LGS’DE SÖZEL VE SAYISAL PUAN OLMALI - 18/06/2020
LGS’DE SÖZEL VE SAYISAL PUAN OLMALI
AİLE SAATİNDE NELER YAPILACAK - 31/03/2020
AİLE SAATİNDE NELER YAPILACAK
MEB UZAKTAN EĞİTİMİ NASIL ETKİLİ KILAR? - 25/03/2020
MEB UZAKTAN EĞİTİMİ NASIL ETKİLİ KILAR?
MEB'in Veriye Dayalı Yönetimi - 11/03/2020
MEB’İN VERİYE DAYALI YÖNETİMİ
MEB Böyle Bakan Görmedi - 02/03/2020
MEB BÖYLE BAKAN GÖRMEDİ
Öğretmenler Destek Noktalarına Gider mi? - 29/02/2020
Öğretmenler Destek Noktalarına Gider mi?
Altın Halka İnsanlar - 01/02/2020
Altın Halka İnsanlar
LGS İçin MEB’in Aldığı Önlemler Yeterli Olacak Mı? - 30/01/2020
LGS İçin MEB’in Aldığı Önlemler Yeterli Olacak Mı?
 Devamı