Matematik Kafe

Eğitim İmecesine Hoş Geldiniz... Matematikya

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikbilmeceleri
Translate
Üyelik Girişi
Eğlenceli Matematik
Psikoloji
Site Haritası
Doğan Ceylan
doganceylan@gmail.com
Altın Halka İnsanlar
01/02/2020
matematikkafe.com

ALTIN HALKA İNSANLAR

Hayatını kaybettiği duyurulduğunda, herkes bir yakınını kaybetmiş gibi hissetti ve kendi evinden bir cenaze çıkacakmış gibi derinden etkilendi. Onu son yolculuğuna uğurlamak için, genci-yaşlısı, fakiri-zengini, sağcısı-solcusu, dinsizi-dindarı,alevisi-sünnisi, Türkü-Kürdü-Arabı-Lazı-Çerkezi yan yana saf tuttu. Herkes kendinden gördüğü birini kaybetmenin üzüntüsünü yaşadı.
 
Bu durum, ülkemiz açısından nadir görülen bir tablo idi. Kimseyi, ötekileştirmeden, kırıp dökmeden, güler yüzü, sevgi dolu yüreği ile tüm insanların ortak paydası olmuştu Barış MANÇO. Bu cenazedeki birlik, adı gibi toplumun her kesimi ile BARIŞık yaşamasının sonucuydu. İmam sorduğunda, öyle laf olsun diye değil yürekten seslendi herkes ….Barış’ı iyi bilirdik. Üzerinde hiçbirimizin hakkı yoktu ama onun çocuklarımızın gülüşünde, evlerimizdeki huzur ve neşede hakkı vardı. Olmayan hakkımızı ona helal ederken onun evlerimizde bıraktığı boşluğu ve bizim için ne denli değerli olduğunu bir kez daha hissettik. O güzel insan, öğütlerini bize miras bırakıp ayağında çizmesi yüzünde sıcak gülüşüyle sonsuzluğa doğru yürüyüp gitti…
 
Bir toplumda siyasi, etnik, mezhepsel, sınıfsal, bölgesel, çatışmalar yaşanabilir. Bu tehlikeli durum, toplumu ayrıştırıp çözülmeye doğru götürür. Milleti yek vücut tutabilmek için her kesimle diyaloğu olan, tüm çevrelerin sevdiği, saydığı insanlara ihtiyaç vardır. Barış MANÇO işte böyle biriydi.
 
Ben böyle insanları, toplumun ayrışmasını engelleyen, toplumdaki kesimleri birbirine bağlayan altın halkalar olarak görürüm.
 
Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Toprak Dedemiz Hayrettin KARACA da altın halkalarımızdan biriydi. O da tevazusu, hoşgörüsü, ülkemiz için yürüttüğü fedakarca çalışmalar ile her kesimin sevgisini kazanmış çok değerli bir insandı.
 
Böyle değerli insanlara o kadar çok ihtiyacımız var ki!
 
Bir eğitimci olarak “Böyle altın halkaları nasıl yetiştirebiliriz?” sorusu beynimi sürekli meşgul eden bir sorudur. Şayet bunu başarabilirsek, toplumsal barışımızı kimse bozamayacak kardeşi kardeşe düşman edemeyecekler ve ülkemize huzur gelecektir. Neticede hiçbir güç ülkemizi bölüp parçalayamayacaktır. İşte bu yüzden altın halkalar çok önemlidir.
 
Bunun için altın halka insanlarımızın kişisel özellikleri incelenmeli, aynı niteliklere sahip bireyler yetiştirilmelidir. Mevcut haliyle öğretim programlarında çocuklara empati, hoşgörü, iletişim gibi becerilerin kazandırılması yer alsa da yeni nesle bu becerilerin kazandırılamadığı açıktır. Bunun sebepleri irdelenmeli, eğitim sisteminde gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.
 
Ülkemizin birlik ve bütünlüğüne maya olmuş tüm değerli insanları rahmet ve minnetle anıyoruz.
 
Doğan CEYLAN


31 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

LGS İçin MEB’in Aldığı Önlemler Yeterli Olacak Mı? - 30/01/2020
LGS İçin MEB’in Aldığı Önlemler Yeterli Olacak Mı?
TBMM’den Okullara “Türkçe Öğretimi” Önerileri - 27/01/2020
TBMM’den Okullara “Türkçe Öğretimi” Önerileri
TBMM’den Okullara “Türkçe Öğretimi” Önerileri - 27/01/2020
TBMM’den Okullara “Türkçe Öğretimi” Önerileri
Okullar çatışma ortamından kurtarılmalı - 15/01/2020
Okullar çatışma ortamından kurtarılmalı
Çocuklara 21. Yüzyıl Becerilerini neden kazandıramadık? - 07/01/2020
Çocuklara 21. Yüzyıl Becerilerini neden kazandıramadık?
Görünmez Çocuk - 16/12/2019
Görünmez Çocuk
EBA Mezbeleye Dönmesin! - 08/12/2019
EBA Mezbeleye Dönmesin! (EBA’nın Kontrolü Talim ve Terbiye Kurulunda Olmalı)
Milli Eğitime Milli Takım Ruhu - 27/11/2019
Milli Eğitime Milli Takım Ruhu
Neye Karşıyım - 15/11/2019
Birileri “Doğan, karşıdır’ demişler. Doğrudur karşıyım.
 Devamı