EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK HİKAYELERİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
Maske Seti
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI
Doğan Ceylan
doganceylan@gmail.com
Altın Halka İnsanlar
01/02/2020
matematikkafe.com

ALTIN HALKA İNSANLAR

Hayatını kaybettiği duyurulduğunda, herkes bir yakınını kaybetmiş gibi hissetti ve kendi evinden bir cenaze çıkacakmış gibi derinden etkilendi. Onu son yolculuğuna uğurlamak için, genci-yaşlısı, fakiri-zengini, sağcısı-solcusu, dinsizi-dindarı,alevisi-sünnisi, Türkü-Kürdü-Arabı-Lazı-Çerkezi yan yana saf tuttu. Herkes kendinden gördüğü birini kaybetmenin üzüntüsünü yaşadı.
 
Bu durum, ülkemiz açısından nadir görülen bir tablo idi. Kimseyi, ötekileştirmeden, kırıp dökmeden, güler yüzü, sevgi dolu yüreği ile tüm insanların ortak paydası olmuştu Barış MANÇO. Bu cenazedeki birlik, adı gibi toplumun her kesimi ile BARIŞık yaşamasının sonucuydu. İmam sorduğunda, öyle laf olsun diye değil yürekten seslendi herkes ….Barış’ı iyi bilirdik. Üzerinde hiçbirimizin hakkı yoktu ama onun çocuklarımızın gülüşünde, evlerimizdeki huzur ve neşede hakkı vardı. Olmayan hakkımızı ona helal ederken onun evlerimizde bıraktığı boşluğu ve bizim için ne denli değerli olduğunu bir kez daha hissettik. O güzel insan, öğütlerini bize miras bırakıp ayağında çizmesi yüzünde sıcak gülüşüyle sonsuzluğa doğru yürüyüp gitti…
 
Bir toplumda siyasi, etnik, mezhepsel, sınıfsal, bölgesel, çatışmalar yaşanabilir. Bu tehlikeli durum, toplumu ayrıştırıp çözülmeye doğru götürür. Milleti yek vücut tutabilmek için her kesimle diyaloğu olan, tüm çevrelerin sevdiği, saydığı insanlara ihtiyaç vardır. Barış MANÇO işte böyle biriydi.
 
Ben böyle insanları, toplumun ayrışmasını engelleyen, toplumdaki kesimleri birbirine bağlayan altın halkalar olarak görürüm.
 
Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Toprak Dedemiz Hayrettin KARACA da altın halkalarımızdan biriydi. O da tevazusu, hoşgörüsü, ülkemiz için yürüttüğü fedakarca çalışmalar ile her kesimin sevgisini kazanmış çok değerli bir insandı.
 
Böyle değerli insanlara o kadar çok ihtiyacımız var ki!
 
Bir eğitimci olarak “Böyle altın halkaları nasıl yetiştirebiliriz?” sorusu beynimi sürekli meşgul eden bir sorudur. Şayet bunu başarabilirsek, toplumsal barışımızı kimse bozamayacak kardeşi kardeşe düşman edemeyecekler ve ülkemize huzur gelecektir. Neticede hiçbir güç ülkemizi bölüp parçalayamayacaktır. İşte bu yüzden altın halkalar çok önemlidir.
 
Bunun için altın halka insanlarımızın kişisel özellikleri incelenmeli, aynı niteliklere sahip bireyler yetiştirilmelidir. Mevcut haliyle öğretim programlarında çocuklara empati, hoşgörü, iletişim gibi becerilerin kazandırılması yer alsa da yeni nesle bu becerilerin kazandırılamadığı açıktır. Bunun sebepleri irdelenmeli, eğitim sisteminde gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.
 
Ülkemizin birlik ve bütünlüğüne maya olmuş tüm değerli insanları rahmet ve minnetle anıyoruz.
 
Doğan CEYLAN


123 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

UZAKTAN EĞİTİMDE SINIF KARMAŞASI - 02/09/2020
UZAKTAN EĞİTİMDE SINIF KARMAŞASI
MEB ÖZEL OKUL/KURS ÜCRET SORUNUNU ÇÖZMELİ - 31/07/2020
MEB ÖZEL OKUL/KURS ÜCRET SORUNUNU ÇÖZMELİ (Salgın dönemi için özel okullara ücret ödenecek mi?)
LGS’DE SÖZEL VE SAYISAL PUAN OLMALI - 18/06/2020
LGS’DE SÖZEL VE SAYISAL PUAN OLMALI
AİLE SAATİNDE NELER YAPILACAK - 31/03/2020
AİLE SAATİNDE NELER YAPILACAK
MEB UZAKTAN EĞİTİMİ NASIL ETKİLİ KILAR? - 25/03/2020
MEB UZAKTAN EĞİTİMİ NASIL ETKİLİ KILAR?
MEB'in Veriye Dayalı Yönetimi - 11/03/2020
MEB’İN VERİYE DAYALI YÖNETİMİ
MEB Böyle Bakan Görmedi - 02/03/2020
MEB BÖYLE BAKAN GÖRMEDİ
Öğretmenler Destek Noktalarına Gider mi? - 29/02/2020
Öğretmenler Destek Noktalarına Gider mi?
LGS İçin MEB’in Aldığı Önlemler Yeterli Olacak Mı? - 30/01/2020
LGS İçin MEB’in Aldığı Önlemler Yeterli Olacak Mı?
 Devamı