EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
EĞLENCELİ MATEMATİK
ONLİNE İNGİLİZCE
 online ingilizce
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI
İbrahim Yumuşak
destek@annebabaokulu.net
Hayat kanunları ihlal edildiği zaman bireysel ve toplumsal yıkımlar meydana gelir
23/05/2020
Yetişkin Eğitimi
 
diploma-avciligi-NURETTiN-TOPcU

Herkesin birtakım ideolojilere göre değil, evrensel yasalara göre yaşamaya hazırlanması gerekir. Hayat kanunları ihlal edildiği zaman bireysel ve toplumsal yıkımlar meydana gelir.
 
Yüzyıllar boyunca her toplumda, ekonomik, toplumsal ve siyasal bunalımların yaşandığı, birlik ve beraberliğin bozulduğu, toplumların "ahlak bunalımı"na düştüğü, toplumsal değerlerin gelişmelere göre değişmediği, insan yaşamının değerinin unutulduğu, toplumsal ve bireysel amaçların bütünlüğünü yitirdiği, toplumsal bunalım dönemlerinde, toplumu yeniden kurma ve biçimlendirme girişimlerinin, (hatta bazen devrimlerin) yetişkinlerin eğitimi yoluyla başarıya ulaştırılabileceği kabul edilmiş ve bu yöndeki uygulamalara ağırlık verilmiştir. Böyle durumlarda ortaya çıkan toplum önderleri toplumsal yapıyı yeniden düzenleme ya da kurma amaçlarının yetişkin nüfusun eğitimi yoluyla gerçekleştirilebileceğini görmüşler ve çalışmalarını bu alana yöneltmişlerdir (Suudi Bülbül, 1987, s. 3).
       
Matematik Kafe Olarak Eğitimde Çözüm Önerilerimiz
 
 
Günümüzde sürekli öğrenci olmak eskiye göre çok daha önemlidir. Bu yüzden kütüphanelere ilaveten kırsal ve kentsel kesimler için, “Öğrenme Merkezleri” oluşturulması”, becerilerin değerlendirilmesine öncülük yapacak “Halk Okulları” açılması, eğitici yayınların teşvik ve ödüllerle desteklenmesi ve yenilik merkezleri, teknoparklar, teknokentler açılması gibi çalışmalar yapmak hayati önem taşımaktadır.
 
Ev kadınlarını tek tek gezip eğitim almak isteyenlere yol göstermek.
 
Her yaştan insanın okuma, estetik, meslek becerisini geliştirecek ve becerilerin değerlendirilmesine aracılık yapacak okullar açmak.
 
Her okulu, içinde her türlü kaynağın bulunduğu, halka da açık olan bir "kütüphane"ye dönüştürmek ve buraları geç saatlere kadar açık tutarak Ar-Ge merkezleri yapmak. 
 
Türkiye'de ilk yapılması gerekenlerden olan anne baba okullarını kurmak ve tüm ülkeye öncelikli olarak yaygınlaştırmak.
 
Ülkemizde olmakta olan güzel çalışmaları haber yapacak ve bu şekilde toplumsal motivasyonu sağlayacak medya kanalları kurmak.
 
İnsanın aklını etkin kullanması için hastalıklı düşünce tarzlarından kurtulmak. Toplumlarda karşımıza çıkan hastalıklı düşünce tarzlarının ortadan kaldırılabilmesi için, alınabilecek tedbirlerden en önde gelenleri şu şekildedir:  İnsanın doğasına ve onun gerçek ihtiyaçlarına ters gelen, böylece onda acı yaratan çelişkilerin farkına varmak ve üzeri örtülen gerçekleri ortaya çıkarmak.(Fromm)
 
Her mahalleye bu linkte açıklandığı gibi mekanlar açmak.
 
 
İbrahim Yumuşak


33 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Matematik Korkusu Nasıl Yenilir - 11/01/2020
Matematik Korkusu Nasıl Yenilir
Matematiği Kaygıya Dönüştüren Etkenler - 14/04/2019
Matematik Korkusunu Yenmek
Matematiği Nasıl Öğretmeli - 19/10/2018
Matematiği Nasıl Öğretmeli
Neden Matematik Kafe-5 - 27/08/2017
Öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri ve aynı zamanda öğrendiklerini hayata geçirebilecekleri ortamlara ihtiyaç vardır.
NEDEN MATEMATİK KAFE-4 - 24/08/2017
Her eğitim kurumu aynı zamanda bir ar-ge merkezi olmalıdır
NEDEN MATEMATİK KAFE-3 - 02/08/2017
Yetişkinlerin de kendilerini geliştirebilecekleri ortamlara ihtiyaçları vardır
NEDEN MATEMATİK KAFE-2 - 01/08/2017
Öğrencilerin mutlu olmayı öğrenebilecekleri ortamlara ihtiyaç vardır
Neden Matematik Kafe-1 - 24/07/2017
“İnsan gelişmesi ve sağlığı için gerekli olan temel gereksinmelere aykırı olan koşullar içinde bulunuyorsa, ya soysuzlaşarak yok olup gider ya da kendi gereksinmelerine uygun koşulları yaratır.” (Erich Fromm)
Atmamız Gereken İlk Adım - 15/07/2017
Yaşadığımız tüm sorunların temelinde olan, zihinsel yeteneklerimizi yeterince kullanmayışımız ve sevgiye kıymet vermeyişimiz gerçeklerinden hareketle bir “Eğitim İmecesi” gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.