EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
ONLİNE İNGİLİZCE
 online ingilizce
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI
Doğan Ceylan
doganceylan@gmail.com
LGS’DE SÖZEL VE SAYISAL PUAN OLMALI
18/06/2020
LGS’DE SÖZEL VE SAYISAL PUAN OLMALI

1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu Madde 6 – "Fertler, eğitimleri süresince, ilgi, istidat ve kabiliyetleri ölçüsünde ve doğrultusunda çeşitli programlara veya okullara yöneltilerek yetiştirilirler."
 
Buradan hareketle, edebiyat ve sosyal bilimler alanında yetenekli çocukları yetiştirmek için ülkemizde Sosyal Bilimler Liseleri açılmıştır. Matematik ve Fen alanında yetenekli çocukları yetiştirmek içinse Fen Liseleri kurulmuştur. Ayrıca sporda yetenekli çocuklar için Spor Liseleri, resim ve müzik alanında yetenekli çocukları yetiştirmek içinse Güzel Sanatlar Liseleri vardır.
 
Mevcut sistemde, birbirinden oldukça farklı amaçlarla kurulan Sosyal Bilimler ve Fen Liseleri aynı sınavla (LGS) ve aynı puan türüyle öğrenci almaktadırlar. Biri sözel diğeri sayısal alanda yeterlik isteyen iki okulun aynı puan türüyle öğrenci alması doğru değildir.
 
Nasıl Spor Liseleri ile Güzel Sanatlar Liselerinin sınavları farklı yapılıyorsa Fen Liseleri ile Sosyal Bilimler Liselerinin giriş yeterlikleri de farklı olmalıdır.
 
Öğrenciler LGS sınavında her ne kadar aynı sınava girseler de en azından puanlarında sayısal ve sözel olarak iki ayrı türde puan hesaplanmalı, Fen Liselerine yerleşmede Sayısal puan, Sosyal Bilimler Liselerine yerleşmede Sözel puan esas alınmalıdır.
 
Mevcut LGS sisteminde puan hesaplanırken soruların ağırlıkları: Matematik, Fen bilimleri ve Türkçe soru ağırlığı 4 iken Yabancı Dil, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularının ağırlığı 1’dir.
 
Bu puan ağırlıkları Fen liseleri için uygun olabilir ancak Edebiyat ve sosyal bilimler alanında yetiştirilecek bir öğrencinin sözel derslerinin puan ağırlığının sayısal derslerden daha fazla olması gerekir.
 
Mevcut durumda, sayısal derslerden 8 doğru yapan bir çocuk; Yabancı Dil, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinden çıkan 30 sorunun tamamını doğru yapan öğrenciden daha fazla puan almaktadır. Neticede, Sosyal Bilimler Lisesine devam etmek isteyen ve tüm sözel soruları doğru cevaplayan bir çocuk bu liseye giremezken, sayısal dersleri iyi olup sözel bölümdeki soruları yeterince yapamayan bir öğrenci Sosyal bilimler lisesine girebilmektedir.
 
ÖNERİ
LGS’de puanlar hesaplanırken en azından SÖZEL ve SAYISAL olmak üzere birden fazla puan türü hesaplanmalıdır.
 
SÖZEL PUAN hesaplanırken Türkçe’nin yanı sıra Yabancı Dil, İnkılap tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularının ağırlığı 4, sayısal soruların ağırlığı ise daha düşük olmalıdır. Sosyal bilimler liselerine yerleşmede bu puan esas alınmalıdır.
 
SAYISAL PUAN ise halen uygulanmakta olan mevcut ağırlığa göre hesaplanabilir. Fen liselerine yerleştirmede bu puan esas alınmalıdır.
 
İstenirse merkezi sınavla öğrenci alan Anadolu Liselerine giriş için eşit ağırlıklı puan türü de hesaplanabilir veya Liselerdeki seçilecek alan dikkate alınarak SÖZEL veya SAYISAL puan kullanılabilir.
 
Doğan CEYLAN


38 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AİLE SAATİNDE NELER YAPILACAK - 31/03/2020
AİLE SAATİNDE NELER YAPILACAK
MEB UZAKTAN EĞİTİMİ NASIL ETKİLİ KILAR? - 25/03/2020
MEB UZAKTAN EĞİTİMİ NASIL ETKİLİ KILAR?
MEB'in Veriye Dayalı Yönetimi - 11/03/2020
MEB’İN VERİYE DAYALI YÖNETİMİ
MEB Böyle Bakan Görmedi - 02/03/2020
MEB BÖYLE BAKAN GÖRMEDİ
Öğretmenler Destek Noktalarına Gider mi? - 29/02/2020
Öğretmenler Destek Noktalarına Gider mi?
Altın Halka İnsanlar - 01/02/2020
Altın Halka İnsanlar
LGS İçin MEB’in Aldığı Önlemler Yeterli Olacak Mı? - 30/01/2020
LGS İçin MEB’in Aldığı Önlemler Yeterli Olacak Mı?
TBMM’den Okullara “Türkçe Öğretimi” Önerileri - 27/01/2020
TBMM’den Okullara “Türkçe Öğretimi” Önerileri
Okullar çatışma ortamından kurtarılmalı - 15/01/2020
Okullar çatışma ortamından kurtarılmalı
 Devamı