EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK HİKAYELERİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
Maske Seti
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI
Doğan Ceylan
doganceylan@gmail.com
UZAKTAN EĞİTİMDE SINIF KARMAŞASI
02/09/2020
UZAKTAN EĞİTİMDE SINIF KARMAŞASI

Uzaktan eğitim karmaşayla başladı.  EBA  yayınlarında veya canlı eğitimlerde öğrencinin geçen yılki sınıfını mı yoksa bu seneki sınıfını mı takip edeceği veliler açısından en önemli soruna dönüştü. “Çoğum 2. sınıftan 3. sınıfa geçti hangi sınıfı izleyecek?” veya “Çocuğum 8. sınıftan 9. sınıfa geçti. Lise derslerini mi ortaokul derslerini mi izleyecek?” benzeri onlarca soru geliyor. Bu sabah bir veli  “çocuğum 1. sınıfa başladı. EBA TV’de 1. sınıfı izlettim bir şey anlamadı, çocuk ağladı” diye mesaj atmış.
 
Uzaktan eğitimin iki ayağı var. EBA TV yanını ve Canlı dersler. Bakanlığın yaptığı açıklamalarda, hem canlı ders programı hem de  EBA TV  programları yayınlandı. 18 Eyül’e kadar  geçen yılın konularının telafi edileceği belirtildi. EBA TV’deki derslerde ise hazırlık eğitimi ifadesi kullanılıyor. Bu ifadeler bile velinin zihnini karıştırıyor. Çocuklar bir üst sınıfa geçtiği için telafi olunca geçen seneki sınıfın, hazırlık deyince bu seneki sınıfın takip edilmesi  gerektiği çelişkisi yaşanıyor. 
 
Evde eğitim sayfamda bu konuda açıklama bulundum. Yine de en çok soru bu konuda geliyor. Bir daha belirtelim.
 
EBA TV’deki programlar,  çocukların geçen seneki sınıflarına göre izlenecek. Örneğin çocuk 2. sınıftan 3. sınıfa geçmiş ise 18 Eylül’e kadar 2. sınıfı izleyecek. Orada 2. Sınıftaki konular ele alınıp eksiklikler tamamlanıyor. 
 
Okulların yapacağı canlı eğitimlerde ise aynı çocuk 3. sınıfa geçmiş olduğu için kendi 3. sınıf öğretmeninin yapacağı canlı derse katılacak. Öğretmenlerimiz 18 Eylül’e kadar öncelikle 2. sınıftan eksik kalan konulara yönelik  telafi eğitimi verecek. 21 Eylül’den itibaren normal 3.sınıf konularına başlayacak.
Bu arada 1. Sınıflar 21 Eylül’de inşallah yüzyüze eğitimle okula başlayacaklar. O yüzden onlara henüz uzaktan eğitim başlamadı. 
Velinin kafasında daha çocuğuna  hangi sınıfın programlarını izleteceğini netleştirmeden eğitime başlamak bence basit ama önemli bir sorun. Yaptığım bilgilendirmelere bile hala birçok itirazlar geliyor. O yüzden daha ayrıntılı şekilde bu yazıyı yazdım. Bu açıklamama bile itiraz edecek ve yanlış olduğu şeklinde yorum yazacak çok eğitimci ve veliler olacaktır. 
 
Diğer yandan, Milli Eğitim Bakanımız birkaç gün önce basın açıklaması yaparak, uzaktan eğitim sürecinde Bakanlıkça yapılan çalışmaları ve hazırlıkları  anlattı. Birbirinden değerli çalışmalar. Lakin bu çalışmaların bir kısmını ilk kez duydum. Benim gibi iliklerine kadar eğitimin içinde olan biri bile bunları ilk kez duyduğuna göre başkalarınca duyulması ne mümkün!
 
Bir anket düzenledim ve bakanlıkça yapılan çalışmalardan ne kadar bilgi sahibi olunduğunu sordum. Ankete katılan 1500’ü aşkın kişinin % 71’i çalışmaların sadece  bir kısmından haberdar olduklarını veya hiç haberdar olmadıklarını belirttiler.
 
Ortada bir sorun olduğu açık. Veli ve eğitimciler yapılan veya yapılacak çalışmalar hakkında yeterince bilgilendirilmiyor.
 
Önerim:
 
1. Bakanlığımız,  yapılan tüm çalışmalarla ilgili hem eğitimcileri hem de velileri yeterince bilgilendirmelidir.
2. Velilerin yaşayabileceği sorunlar öngörülerek, onların anlayacağı şekilde kısa ve net açıklamalar/duyurular basın ve tv kanalları aracılığıyla yapılmalıdır.
3. Resmi yazılar ile yapılan açıklamalar ve çalışmalar  arasında ifade bütünlüğü ve uyum sağlanmalıdır.( EBA TV yayınlarında çocukların bu seneki sınıfları esas alınsa ve 18 Eylül’e kadar da ifade olarak  “telafi eğitimi” kullanılsa idi bu sorunların hiç biri yaşanmazdı.) 
 
Doğan CEYLAN
Maarif Müfettişi


52 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEB ÖZEL OKUL/KURS ÜCRET SORUNUNU ÇÖZMELİ - 31/07/2020
MEB ÖZEL OKUL/KURS ÜCRET SORUNUNU ÇÖZMELİ (Salgın dönemi için özel okullara ücret ödenecek mi?)
LGS’DE SÖZEL VE SAYISAL PUAN OLMALI - 18/06/2020
LGS’DE SÖZEL VE SAYISAL PUAN OLMALI
AİLE SAATİNDE NELER YAPILACAK - 31/03/2020
AİLE SAATİNDE NELER YAPILACAK
MEB UZAKTAN EĞİTİMİ NASIL ETKİLİ KILAR? - 25/03/2020
MEB UZAKTAN EĞİTİMİ NASIL ETKİLİ KILAR?
MEB'in Veriye Dayalı Yönetimi - 11/03/2020
MEB’İN VERİYE DAYALI YÖNETİMİ
MEB Böyle Bakan Görmedi - 02/03/2020
MEB BÖYLE BAKAN GÖRMEDİ
Öğretmenler Destek Noktalarına Gider mi? - 29/02/2020
Öğretmenler Destek Noktalarına Gider mi?
Altın Halka İnsanlar - 01/02/2020
Altın Halka İnsanlar
LGS İçin MEB’in Aldığı Önlemler Yeterli Olacak Mı? - 30/01/2020
LGS İçin MEB’in Aldığı Önlemler Yeterli Olacak Mı?
 Devamı