• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam694
Toplam Ziyaret2527174
Doğan Ceylan
doganceylan@gmail.com
TATİL ÖDEVLERİNİN DOZU KAÇIRILMAMALI
11/11/2023


Ara tatil, hafta sonlarıyla birlikte 9 gün. Bu süre zarfında öğrencilere ev ödevleri veriliyor. Bazı öğretmenlerimiz ödev konusunda öğrencileri yormayacak bir yaklaşım sergiliyor ama ev ödevlerinin dozunu kaçıran öğretmenlerimizin sayısı da azımsanamayacak oranda. Bu konuda zaman zaman velilerden serzeniş mesajları alıyorum. Her sınıf düzeyinde kantarın topuzunu kaçıran öğretmenlerimiz oluyor. 
 
 
Bazı sınıf öğretmenlerimizin çocukların tüm tatilini  alacak şekilde ödevler verdiği, çocukların bunları yetiştirmekte zorlandığı anne babalarca dile getiriliyor. 
 
 
Ortaokullara gelince her öğretmen sadece kendi dersi varmış gibi öğrencilere ödev verebiliyor. Özellikle sınava girecek öğrenciler için verilen ödevler çığırından çıkıyor. Geçen yıl bir öğretmenimizin kendi dersinden öğrencilere 750 soru çözümü verdiğine tanık olmuştum. Diğer öğretmenler de az çok benzer şekilde ödev verirse bir çocuğun yemek ve tuvalet dışında masadan kalkmasa dahi bitiremeyeceği  bir ödev yükü oluşuyor. Tatil lafta kalıyor. Çocuklar tüm günü okuldaymış gibi masa başında çalışarak geçiriyor.  
Ödevler verilirken çocukların yaşı, sınıfı, öğretim programlarının ağırlığı dikkate alınmalıdır. Ödevler çocuğa yük olmayacak, onu yormayacak düzeyde ayarlanmalıdır. Ödev süresi küçük çocuklar için günlük  bir saatlik çalışmayı aşmamalıdır.
 
 
Yazılı sınavlardan yeni çıkmış çocukların biraz dinlenmesine, özellikle okul açıkken yapamadığı sosyal etkinlikleri yapmasına fırsat tanımak gerekir. Çocukları sinemaya götürmek, pikniğe gitmek, şehirdeki yeni yerleri gezip tanımak, müze gezisi yapmak, doğa yürüyüşüne çıkmak, aile büyüklerini akrabaları ziyaret etmek, arkadaşlarıyla birlikte oyun oynayıp vakit geçirmek, hobilerine zaman ayırmak vb  bir çok etkinlik yapılabilir.
 
 
Ödev gerekli mi? Tamamen ödevsiz bir tatil faydalı olur mu? 
 
 
Yeterince pekiştirilmeyen ve zaman zaman tekrar edilmeyen bilgiler unutulur. Öğrenciler bir hafta aradan sonra kaldıkları yerden öğretime devam edeceği için önceki bilgilerin unutulmaması gerekir. Bu yüzden öğrencilere  kısa süreli ödevler verilmesinde fayda olduğunu düşünüyorum. 
 
 
Örneğin matematik dersinden işlenen konuları tekrar mahiyetinde günlük on alıştırma yapılması veya beş problem çözülmesi, İngilizce dersinde öğrenilen son kelimelerin tatil süresi içinde birkaç kez tekrar edilmesi, birinci sınıf öğrencilerinin öğrendiği seslerden oluşan kısa bir metni okuyup yazması gibi fazla zamanlarını almayacak ödevler verilebilir. 
 
 
YKS ve LGS’ye hazırlanan çocuklar açısından da tüm tatil günlerini soru çözerek geçirmek yerine bazı günlerinde yukarıda saydığım etkinlikler gibi etkinliklere vakit ayıracak düzeyde ödev verilmelidir. Branş öğretmenlerinin diğer branşların verdiği ödevlerden haberdar olması ve ödevin koordineli verilmesi daha doğrudur. 
 
 
Doğan Ceylan
Eğitim Müfettişi


451 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MÜFREDATTA DEĞİŞEN SADECE KELİMELER Mİ - 12/05/2024
MÜFREDATTA DEĞİŞEN SADECE KELİMELER Mİ
ÇİZGİ FİLMLERİN KARAKTER OLUŞUMUNA ETKİSİ - 02/12/2023
ÇİZGİ FİLMLERİN KARAKTER OLUŞUMUNA ETKİSİ
AÇIK UÇLU SORULARA GEÇİŞTE YAŞANACAK SORUNLAR - 20/10/2023
AÇIK UÇLU SORULARA GEÇİŞTE YAŞANACAK SORUNLAR
OKUL ÖNEMİNİ YİTİRİYOR - 28/04/2023
OKUL ÖNEMİNİ YİTİRİYOR
OY KARARI ALMAYI OKULLARDA ÖĞRETMELİYİZ - 23/04/2023
OY KARARI ALMAYI OKULLARDA ÖĞRETMELİYİZ
OKULLARDA 8. SINIF 2. DÖNEM KONULARI HİÇ İŞLENMİYOR - 24/03/2023
Okullarda 8. Sınıf 2. Dönem Konuları Hiç İşlenmiyor
KARİYER SÜRECİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİM - 24/08/2022
KARİYER SÜRECİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİM
ETİĞİMİZİ KAYBETTİK - 27/05/2022
ETİĞİMİZİ KAYBETTİK
Türk Devletleri Teşkilatı Eğitim Çalışmalarına Hız Vermeli - 21/05/2022
Türk Devletleri Teşkilatı Eğitim Çalışmalarına Hız Vermeli
 Devamı