• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam272
Toplam Ziyaret2553910
Doğan Ceylan
doganceylan@gmail.com
BU EĞİTİM SİSTEMİ DÜZELMEZ
27/06/2024


  

BU EĞİTİM SİSTEMİ DÜZELMEZ

 
 
Her bakanın eğitim sisteminde çok önemli değişiklikler yapma iddia ve gayreti içinde olduğunu görüyoruz. Birçok değişiklik de yapılıyor. Peki bunca değişikliğe  rağmen eğitim sistemi neden düzelmiyor?
 
 
Bunun iki temel nedeni var. Birincisi  bakanların büyük düzeltme ve yenilik olarak kamuoyu ile paylaştıkları şeylerin gerçekte kayda değer değişiklikler olmamasıdır. 
 
 
Koparılan velveleler, bir nevi pazarlama tekniği ile Bakanlığı başarılı gösterme çabalarından ibarettir.
 
 
Örneğin Ziya Selçuk döneminde ayyuka çıkarılan beceri ve tasarım atölyeleri aslında okullarımızda onlarca yıldır var olan İş Teknik atölyelerinin ad değiştirmesinden ibaretti. 
 
 
Mahmut ÖZER'in  3000 Anaokulu açma hedefi sanki gerçekten her mahalleye anaokulları açılacakmış gibi pazarlandı. Oysa durum farklıydı. Hedefe ulaşılamayınca okulların bünyesinde bulunan mevcut anasınıflarının Anaokulu gibi gösterilmeye çalışılması yine basit bir yanıltmadan ibaretti.
 
 
Yine aynı dönemde mesleki eğitime ağırlık verildiği ve öğrencilerin mesleki eğitime kaydığı algısını oluşturmak için meslek liseleri bünyesinde Meslek Eğitim Merkezi açılması halen sanayide çalışmakta olan birçok insanın çırak gibi mesleki eğitim merkezlerine kaydedilip kayıtların şişirilmesi de bir yanıltmadan ibaretti. 
 
 
Sanki çok önemli bir çalışma imiş gibi pazarlanan köy yaşam merkezlerinin açılması olayı da benzer bir çalışmadır. İnsanların şehre göç ettiği 3-5 yaşlı insanın kaldığı, çocuk dahi bulunmayan bir yerde köy yaşam merkezi açmanın ne kadar gereksiz ve manasız bir proje olduğunu anlamak için eğitimci olmaya gerek yoktur.
 
 
Yine bakan döneminde okul kütüphanelerindeki kitap sayısının artırılmasına yönelik çalışma, birçok okulun sisteme hayali kitap sayılarını girerek sistemde sanki kitap varmış gibi gösterdiği bir reklamdan ibaretti.
 
 
Bunun gibi sayfalar dolusu örnek verebilirim ama konuyu uzatmadan ikinci sebebe geçelim.
 
 
Eğitim sisteminin düzelmemesinin ikinci nedeni ise bakanların kendinden önceki bakanlara ilişkin çalışmaları devam ettirmemesidir. 
 
 
Bugün  eğitim sisteminde daha önceki bakanlardan kalan hangi uygulamalar vardır? Sorusunun cevabı meseleyi gözler önüne serecektir. Her yeni Bakanım Bir önceki bakanın icraatlarını tamamen sildiği bir anlayışla zaten kalıcı bir eser bulunması da imkansızdır.
 
 
Eminim siz de bu soruya bir cevap bulmada zorlanacaksınız çünkü bugüne kadar değişen bakanlardan ve icraatlarından arda kalan herhangi bir gerçek iyileştirme bulamayacaksınız.
 
 
Bakanın biri birinci sınıfa kayıt yaşını düşünürken diğer eski haline getirmektedir. Biri özel okullara eğitim desteği vermeye başlatırken başka bir bakan bunu kaldırmaktadır. Biri Bilim Sanat Merkezi açmayı zorlaştırırken diğeri kolaylaştırmakta üçüncüsü açılanları kapatmaktadır.  Biri okul öncesinde aidatı kaldırırken diğeri yeniden aidat getirmektedir. Biri okul salonlarının kiralanmasına son verirken bir diğeri bunu yeniden başlatmaktadır. Biri el yazısına geçmekte, diğeri kaldırmaktadır. 
 
 
Yine bu konuda onlarca örnek yazabilirim. Sizler zaten tüm bunları en derin şekilde yaşıyorsunuz. Bu durum düzelmedikçe eğitim sisteminde düzelme olması imkansızdır.
 
 
Doğan CEYLAN


77 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MÜFREDATTA DEĞİŞEN SADECE KELİMELER Mİ - 12/05/2024
MÜFREDATTA DEĞİŞEN SADECE KELİMELER Mİ
ÇİZGİ FİLMLERİN KARAKTER OLUŞUMUNA ETKİSİ - 02/12/2023
ÇİZGİ FİLMLERİN KARAKTER OLUŞUMUNA ETKİSİ
TATİL ÖDEVLERİNİN DOZU KAÇIRILMAMALI - 11/11/2023
TATİL ÖDEVLERİNİN DOZU KAÇIRILMAMALI
AÇIK UÇLU SORULARA GEÇİŞTE YAŞANACAK SORUNLAR - 20/10/2023
AÇIK UÇLU SORULARA GEÇİŞTE YAŞANACAK SORUNLAR
OKUL ÖNEMİNİ YİTİRİYOR - 28/04/2023
OKUL ÖNEMİNİ YİTİRİYOR
OY KARARI ALMAYI OKULLARDA ÖĞRETMELİYİZ - 23/04/2023
OY KARARI ALMAYI OKULLARDA ÖĞRETMELİYİZ
OKULLARDA 8. SINIF 2. DÖNEM KONULARI HİÇ İŞLENMİYOR - 24/03/2023
Okullarda 8. Sınıf 2. Dönem Konuları Hiç İşlenmiyor
KARİYER SÜRECİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİM - 24/08/2022
KARİYER SÜRECİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİM
ETİĞİMİZİ KAYBETTİK - 27/05/2022
ETİĞİMİZİ KAYBETTİK
 Devamı