• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam90
Toplam Ziyaret1351531
Ramazan Bakkal
ramazanbakkal28@gmail.com
Ne Söyledim?
20/10/2019

Ne Söyledim?

Sanayi İl Müdürü Ümit İlhan beyin çabalarıyla İkitelli Organize Sanayi Bölgesi salonlarında Milli Teknoloji Hamlesi paneli düzenlendi. Benden istenen konu "Milli Teknoloji Hamlesinde Ar-Ge ve İnovasyon" idi.


Son konuşmacı idim. Milletin uykusunu getirdi benden önceki konuşmacı. Acaba dağıtabilecek miydim? Dersimi çalışıp gittiğim için notlarıma bakmadan konuştum. Uykular ilk bir dakika içinde dağıttım. Birilerini biraz da rahatsız ettim. “Bu kadar da vurulmaz ki” dediler. Oysa ABC dururken VYZ ye ülkenin imkanlarını harcayanlara kırmadan-dökmeden ikazlarımızı yapmak asla ihmal edilemeyecek görevimizdir.


İşte size konuşmamdan birkaç cümle:


İnovasyon-yenilikçilik bir tercih değil, mecburiyettir.


Günümüz dünyasında ayakta kalmanın, sürdürülebilir kalkınmanın bize zorla kabul ettirdiği bir gerçek var. O da Ar-Ge ve yenilikçiliğe önem vermeyenler çağ dışı kalırlar. Varlıklarını sürdüremezler.


“Ya ilk ol, Ya da farklı. Eğer yapabilirsen hem ilk ol, hem de farklı.”


Ar-Ge ve inovasyonda temel ilke bu. İlk olmak. Farklı olmak. Başkalarından iyi olmak.


Var olmanın kuralları sürekli değişiyor. Gelişmiş ülkeler, birinci ligdeki şirketler sürekli yenilik ve üstünlük peşinde. Bunun için milyarlarca dolar harcayarak birinci ligde kalmayı sürdürüyorlar. Geridekilerle aranın kapanmasına fırsat tanımak istemiyorlar.


Günümüzde Ar-Ge ve inovasyon olmadan zenginliğe giden yol yok. Ar-ge ve inovasyonu konuşmak, kalkınma ve sürdürülebilir kalkınmayı konuşmak demektir.


Ekonomik büyüme Ar-ge çalışmalarıyla rakiplerinden farklılaşmış firma ve ürünlere sahip olmaktan geçer. Toplam katma değerden daha fazla pay almak ancak ürün geliştirmekle mümkün.


Biz 1683’ten bu yana derlenme, toparlanma, ilerleme, bilim, teknik, zenginleşme gibi sözleri sarf ediyoruz. Bu meseleleri konuşuyoruz. Ne kadar mesafe aldığımız, Dünya ile kıyaslanınca görülüyor.


Uluslararası endekslere göre Türkiye:


Dünyanın 17. büyük ekonomisi, 32. İhracatçı ülkesi, ihracatının % 2 si yüksek teknoloji ürünü. Rekabetçilikte dünyanın 59. İnovasyon kapasitesinde 69. İş kolaylığında 71. Matematik ve fen bilimlerinde 103. Refah liginde 75. Sıradayız.


Bilim, Ar-ge, inovasyon açığını kapatmak için, “Karanlığa küfür edeceğine kalk bir mum yak!” anlayışıyla hareket etme mecburiyetini hissediyoruz.


Herhangi bir durumu tenkit etmek, biz adam olmayız anlayışını pompalamak gibi düşüncelere tenezzül etmeyiz. Problemin parçası olmak yerine çözümün parçası olmak tercihimizdir.


Son sözüm de şu oldu:


Her “ilk” için daima bir aykırıya, deli cesaretini gösterecek birine ihtiyaç vardır. İnsanlar hep birinin öne atılmasını bekler ve sonra da onun arkasından giderler. 16.10.2019

Ramazan Bakkal599 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

REMZİ DEMİR SERİSİ- 3. YAZI - 13/10/2020
Bilginin Türkçeleştirilmesi Ve toplumsallaştırılması...
Remzi Demir Serisi 2. Yazı - 13/10/2020
YARINA BAKMAK VARKEN DÜNE TAKILIP KALMAK
Remzi Demir - 12/10/2020
Remzi Demir
İplik Eğirme Okulları - 26/08/2020
İplik Eğirme Okulları
İbrahim Kulaklı... Örnek bir insan. - 13/07/2020
İbrahim Kulaklı... Örnek bir insan.
Benim kundura mağazam var - 02/07/2020
Şimdi biz bilimi gündemin birinci maddesi yapalım, yarın sıkıntıya düşeriz dedikçe birileri “Biz Türk’üz. Müslümanız. Osmanlı torunlarıyız. 600 sene cihanı idare ettik” gibi övünmelerle karşılaşıyoruz.
Bilimperest - 28/06/2020
Bilimperest
PATOLOJİK DURUM - 17/06/2020
PATOLOJİK DURUM
Öyleyse nereden başlamalı? - 28/05/2020
Öyleyse nereden başlamalı?
 Devamı