Matematik Kafe, Matematikya...

Eğitim İmecesine Hoş Geldiniz...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://www.twitter.com/https://www.facebook.com/annebabaokulu.net/
Translate
Psikoloji
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi15
Bugün Toplam1079
Toplam Ziyaret473158

Ramazan Bakkal

Ramazan Bakkal
ramazanbakkal28@gmail.com
Ne Söyledim?
20/10/2019

Ne Söyledim?

Sanayi İl Müdürü Ümit İlhan beyin çabalarıyla İkitelli Organize Sanayi Bölgesi salonlarında Milli Teknoloji Hamlesi paneli düzenlendi. Benden istenen konu "Milli Teknoloji Hamlesinde Ar-Ge ve İnovasyon" idi.


Son konuşmacı idim. Milletin uykusunu getirdi benden önceki konuşmacı. Acaba dağıtabilecek miydim? Dersimi çalışıp gittiğim için notlarıma bakmadan konuştum. Uykular ilk bir dakika içinde dağıttım. Birilerini biraz da rahatsız ettim. “Bu kadar da vurulmaz ki” dediler. Oysa ABC dururken VYZ ye ülkenin imkanlarını harcayanlara kırmadan-dökmeden ikazlarımızı yapmak asla ihmal edilemeyecek görevimizdir.


İşte size konuşmamdan birkaç cümle:


İnovasyon-yenilikçilik bir tercih değil, mecburiyettir.


Günümüz dünyasında ayakta kalmanın, sürdürülebilir kalkınmanın bize zorla kabul ettirdiği bir gerçek var. O da Ar-Ge ve yenilikçiliğe önem vermeyenler çağ dışı kalırlar. Varlıklarını sürdüremezler.


“Ya ilk ol, Ya da farklı. Eğer yapabilirsen hem ilk ol, hem de farklı.”


Ar-Ge ve inovasyonda temel ilke bu. İlk olmak. Farklı olmak. Başkalarından iyi olmak.


Var olmanın kuralları sürekli değişiyor. Gelişmiş ülkeler, birinci ligdeki şirketler sürekli yenilik ve üstünlük peşinde. Bunun için milyarlarca dolar harcayarak birinci ligde kalmayı sürdürüyorlar. Geridekilerle aranın kapanmasına fırsat tanımak istemiyorlar.


Günümüzde Ar-Ge ve inovasyon olmadan zenginliğe giden yol yok. Ar-ge ve inovasyonu konuşmak, kalkınma ve sürdürülebilir kalkınmayı konuşmak demektir.


Ekonomik büyüme Ar-ge çalışmalarıyla rakiplerinden farklılaşmış firma ve ürünlere sahip olmaktan geçer. Toplam katma değerden daha fazla pay almak ancak ürün geliştirmekle mümkün.


Biz 1683’ten bu yana derlenme, toparlanma, ilerleme, bilim, teknik, zenginleşme gibi sözleri sarf ediyoruz. Bu meseleleri konuşuyoruz. Ne kadar mesafe aldığımız, Dünya ile kıyaslanınca görülüyor.


Uluslararası endekslere göre Türkiye:


Dünyanın 17. büyük ekonomisi, 32. İhracatçı ülkesi, ihracatının % 2 si yüksek teknoloji ürünü. Rekabetçilikte dünyanın 59. İnovasyon kapasitesinde 69. İş kolaylığında 71. Matematik ve fen bilimlerinde 103. Refah liginde 75. Sıradayız.


Bilim, Ar-ge, inovasyon açığını kapatmak için, “Karanlığa küfür edeceğine kalk bir mum yak!” anlayışıyla hareket etme mecburiyetini hissediyoruz.


Herhangi bir durumu tenkit etmek, biz adam olmayız anlayışını pompalamak gibi düşüncelere tenezzül etmeyiz. Problemin parçası olmak yerine çözümün parçası olmak tercihimizdir.


Son sözüm de şu oldu:


Her “ilk” için daima bir aykırıya, deli cesaretini gösterecek birine ihtiyaç vardır. İnsanlar hep birinin öne atılmasını bekler ve sonra da onun arkasından giderler. 16.10.2019

Ramazan Bakkal


73 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Bir Sessiz adam - 18/10/2019
Bir Sessiz adam
Teknolojide ilerlemenin en iyi yolu - 09/10/2019
Teknolojide ilerlemenin en iyi yolu
avrasyabir.org - 23/09/2019
avrasyabir.org
ABC dururken VYZ! - 16/09/2019
Kalkınmanın ABC’si Takım Tezgahlarıdır
İzinde miyiz? - 09/09/2019
Bir ülkede bilim akademisyenlerin tekelindeyse o ülke gelişemez
Küçük millet…ler (!!!...???) - 05/09/2019
Küçük millet…ler (!!!...???)
Bulut- Kitap- Dua - 03/09/2019
Bulut- Kitap- Dua
Ne Var Bu Kitapta? - 17/06/2019
Ne Var Bu Kitapta?
Kahvehane yerine imalathane - 22/05/2019
Genç Başkan ve Duvar