Eğitim İmecesine Hoş Geldiniz... Matematikya

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
Translate
Üyelik Girişi
Eğlenceli Matematik
Mat Konu Anlatım
Site Haritası
Ramazan Bakkal
ramazanbakkal28@gmail.com
Bir Sessiz Adam
18/10/2019
Bir Sessiz adam: Prof. Dr. Ahmet Ali Kemal Gül

bir-sessiz-adam

"Aziz Sancar hocayı üniversite yıllarında bütün kız arkadaşlarının terk ettiği gibi, Prof. Gül hocayı da birileri hep yalnız bıraktı..."

Bugün size sessiz bir bilim adamından söz etmek istiyorum. Adı Prof. Dr. Ahmet GÜL, İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya bölümünde. 2019 TÜBİTAK temel bilimler ödülünü kazandı bu sessiz adam.

Türkiye Bilimler Akademisinin İstanbul temsilcisi olmasına, TÜBA RABİ MEDRESE’de (Süleymaniye semtinde) her ay bir bilimsel etkinlik tertip etmesine rağmen basında adından birkaç satır haber çıkmayan, çalışmalarına yer verilmeyen, sessizliğini hiç bozmayan bu güzel insanı 
–şerbetli olmadığı için- kimse takdir etme ihtiyacı duymuyordu.
 
Zannediyorum bir yanlışlık neticesi çalışmaları Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumuna ulaşmış ve (TÜBİTAK) tarafından her yıl verilen Bilim, Özel Hizmet ve Teşvik Ödülleri kapsamında Bilim Ödülü’ne değer görülmüş.
 
İTÜ Kimya Bölümünde anorganik kimya ve koordinasyon kimyası alanında sessizce çalışan Prof. GÜL, kimya alanında metal kompleksleri ve özellikle ftalosiyanin kimyası konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları ile Temel Bilimler kategorisinde ödüle layık görülmüş.
 
Bir gün yanlışlıkla sessizliğini bozdu ve “Kimyanın bilinenlerini öğrenmek ve araştırmalarımla henüz bilinmeyenleri ortaya çıkarmak en büyük hedefim.” deyiverdi. Oysa 1978 yılından bu yana aralıksız çalışıyordu. Ama konuşmuyor, sadece çalışıyordu. Aziz Sancar hocayı üniversite yıllarında bütün kız arkadaşlarının terk ettiği gibi, Prof. Gül hocayı da birileri hep yalnız bıraktı.
 
Ve nihayet İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın teşvikiyle aday gösterildi. Çalışmaları TÜBİTAK tarafından ödül ile taçlandırıldı.
 
“Araştırmalarımızda ciddi mesafe kat ettik.” diyor hoca ve ekliyor: “...Çalışmalarımda ağırlıklı olarak üzerinde durduğum; mavi ve yeşil renkleri ile öne çıkan ftalosiyanin türü bileşikler oldu. İlk keşfedildiklerinde renkleri dolayısıyla sadece pigment ve boyar madde olarak öne çıkan bu bileşik grubu günümüzde güneş pillerinden fotodinamik terapiye (PDT), fotokatalizörden kimyasal sensörlere çok geniş alanda uygulamalar bulmakta. Araştırmalarımızda bu farklı uygulamalar için uygun malzemelerin geliştirilmesi konusunda ciddi mesafeler aldık.”
 
Tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum. 2020
 
Ramazan Bakkal 
 


153 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Bilimsizlik, adaletsizlik, ahlâksızlık - 27/01/2020
Bilimsizlik, adaletsizlik, ahlâksızlık Ve Mümtaz Turhan’ı anlamak...
Bilimsizlik, adaletsizlik, ahlâksızlık - 27/01/2020
Bilimsizlik, adaletsizlik, ahlâksızlık Ve Mümtaz Turhan’ı anlamak...
Garp Kurnazlığı - 15/12/2019
Garp Kurnazlığı
Uşakta İki gün - 01/12/2019
Uşakta İki gün
Ahmet Kabaklı’nın huzurunda… - 16/11/2019
Ahmet Kabaklı’nın huzurunda…
Ne Söyledim? - 20/10/2019
Ar-Ge ve inovasyonda temel ilke
Teknolojide ilerlemenin en iyi yolu - 09/10/2019
Teknolojide ilerlemenin en iyi yolu
avrasyabir.org - 23/09/2019
avrasyabir.org
ABC dururken VYZ! - 16/09/2019
Kalkınmanın ABC’si Takım Tezgahlarıdır
 Devamı