Matematik Kafe

Eğitim İmecesine Hoş Geldiniz... Matematikya

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikbilmeceleri
Translate
Üyelik Girişi
Eğlenceli Matematik
Psikoloji
Site Haritası
Ramazan Bakkal
ramazanbakkal28@gmail.com
Ahmet Kabaklı’nın huzurunda…
16/11/2019
matematikkafe.com

Fuat-Sezginle-bilime-yolculuk

Önceki gün merhum Ahmet Kabaklı’nın kurucusu olduğu Türk Edebiyatı vakfında konuşmacı idim… Konferansa başlarken Kabaklı hoca arkamdaki fotoğraftan bana seslendi “Ramazan Bakkal, iyi yoldasın, bilim yolundan geri adım atma, biz bu vakfı Türk milletinin geleceği için çalışanları düşünerek kurduk, vakfı bu hale getirmek için bin bir çile çektik… Bir an bile aklından çıkarma…diye ikazda bulundu…
 
Ben bu duygularla kürsüye çıktım. Karşımdaki dinleyici grubunu şöyle bir sözdüm… Tek kelimeyle müthiş. Entellektüel seviyesi yüksek, kalem sahibi, etkili konuşan, ülkesi için çile çeken, gelecek için kafa yoran, nasıl daha iyi olur ülkemiz diye uykuları bölünen güzel insanlar…
 
Silivri’den Asım Onay, Avcılar’dan Halil Köse, Küçükçekmece’den Ali Baykan, Avukat Mehmet Çakırca, Avukat Ülkü Sarıtaş, Tekstilci Tuğba Süngü, Erguvan Sanat Merkezinden spîker Harun Yöndem, Hülya Yöndem, İsmail Yağcı, gazeteci-yazar Recep Aslan ve daha pek çok kıymetli insan bu konferansta yerlerini aldılar. Konuşmamız da beğenilmiş ki “İcatcılar İcatçıkaranlar” ın Başkanı Ahmet Çaylak bey “Çabaların kutsal denecek kadar önemli, dünkü konuşmanda söylediklerin harikaydı kutlarım. Yolun açık gayretlerin daim olsun.” diye yazdı face sayfama… Dostlar teşekkür ve tebriklerini ifade ettiler. Kişi kıyafetine göre karşılanır, konuşmasına göre uğurlanırmış… Çok iyi giyinmeyi beceremesek de konuşmada mahcup olmadığımız anlaşılıyor.
 
Konferans bittiğinde Kabaklı hoca seslendi: “Aferin çocuk. Biliyordum beni mahcup etmeyeceğini. Böyle bir kuruluşu meydana çıkarmak için gösterdiğimiz çabaların boşa gitmediğini bir kere hissettirdin… Yolun açık olsun.” dedi.
 
Ayrıca, bu konferansta Bilim Teknoloji Grubumuzda gönüllü çalışmak, katkı sunmak isteyen Avukat Ülkü Sarıtaş ve Tuğba Süngü gibi iki çok değerli hanımefendiyi tanımış olmanın sevincini ve dostlarımıza Bilim Teknoloji ve Derin Uykudaki İslâm Alemi’ kitabımızı imzalamanın hazzını yaşadım. Ahmet Kabaklı hocamızı, ölümüyle nöbeti devralıp ölümüne kadar hizmeti sürdüren Servet Kabaklı’yı rahmetle anıyorum. Bu konferansa ev sahipliği yapan Serhat Kabaklı ve eşi Yüksel Kabaklı’ya sağlıklı yıllar diliyorum.
 
Ne söyledim?
 
“Ahh, bizim parti bir iktidar olsa, her şeyi düzeltecek, memleket güllük gülistanlık olacak” diye düşünenler, partinizin programında, vaatlerinde bilime ne kadar yer verdiğine baktınız mı? Vaatler olsa bile takipçisi olacak mısınız? 70 yıla varan çok partili dönemde dinlediğimiz nutuklarla mı yetineceksiniz? Don-gömlek, patlıcan-domates satarak ancak bu kadar olunacağını siyasi liderlere anlatacak mısınız? dedim.
 
27 Mayısçıların Devrim otomobilini 120 günde hayata geçirdiklerini, bugünkü teknoolji ve mühirsilik birikimiyle yerli otomobili, motor ve makine sanayiini halledememenin bizim için büyşük bir nakısa olduğunu, Amerikan ajanlarının devrim otomobilinin seri üretimini engellemek için yaptıklarını anlattım.
 
Ramazan Bakkal 


109 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Bilimsizlik, adaletsizlik, ahlâksızlık - 27/01/2020
Bilimsizlik, adaletsizlik, ahlâksızlık Ve Mümtaz Turhan’ı anlamak...
Bilimsizlik, adaletsizlik, ahlâksızlık - 27/01/2020
Bilimsizlik, adaletsizlik, ahlâksızlık Ve Mümtaz Turhan’ı anlamak...
Garp Kurnazlığı - 15/12/2019
Garp Kurnazlığı
Uşakta İki gün - 01/12/2019
Uşakta İki gün
Ne Söyledim? - 20/10/2019
Ar-Ge ve inovasyonda temel ilke
Bir Sessiz Adam - 18/10/2019
Bir Sessiz Adam
Teknolojide ilerlemenin en iyi yolu - 09/10/2019
Teknolojide ilerlemenin en iyi yolu
avrasyabir.org - 23/09/2019
avrasyabir.org
ABC dururken VYZ! - 16/09/2019
Kalkınmanın ABC’si Takım Tezgahlarıdır
 Devamı