EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
ONLİNE İNGİLİZCE
 online ingilizce
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI
Ramazan Bakkal
ramazanbakkal28@gmail.com
Uşakta İki gün
01/12/2019
Uşakta İki gün

Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş hocanın daveti üzerine Uşak Üniversitesinde iki etkinliğe katıldım. Biri Fuat Sezgin yılı münasebetiyle öğrencilerin düzenlediği Tarihten geleceğe bilim köprüsü paneli, diğeri Yahya Kemal konferansı idi. Bu vesileyle Uşak Üniversitesini görmenin ötesinde biraz da tanımaya çalıştım. Benim tanıma gayretim burada üretilen bilime dair çabalardır. Rektör bey Amerika’da öğretim üyeliği yapmış biri olarak meselenin farkında... Bu yönde mesafe alınması için çabaladığını gördüm. Olumlu sonuçların alındığını duymak en büyük dileğimdir.
 
Bu vesileyle tanıma fırsatı bulduğum Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Metin Gümüş, Rektör danışmanı Dr. Emre Vadi Balcı, SKS daire Başkanı AsumanTuluk, Prf. Musa Çiftçi’ye gösterdikleri misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum.
 
Üniversite kartal yuvası gibi ovaya hakim bir tepe üzerinde kurulmuş. Yer çok iyi seçilmiş. Yerleşim planı ferah. 2.500’ ü yabancı toplam 32 bin öğrencisi için özenilecek bir mekan bolluğu var. Özel, İstanbul Aydın Üniversitesi 42 bin öğrencisi ile buranın ancak beşte biri kadar alana sahip olduğunu düşünmeden edemedim.
 
Öğretim üyeleri içinde Türkiye’nin bilimdeki durumunu çok ilerilere taşımayı kendisine dert edinmiş bunun için Fuat Sezgini örnek alarak Cumartesi - Pazar, bayram demeden istisnasız her gün 17 saat çalışan var mıdır bilmiyorum. Olduğuna dair bilgi edinemedim.
 
Sandıktaki mealden hidayete
 
Fuat Sezgin Vakfı Başkanı Armatör Mecit Çetinkaya açılış konuşmasında Fuat hocanın eşinin nasıl Müslüman olduğunu anlattı... Ursula Anders koyu Hıristiyan olarak yetiştirilmiş. Yine koyu bir Hıristiyan olan ağabeyi merak edip Almanca Kuran Meali almış, okuyup sandığın dibine atmış. Ağabey erken ölmüş. Ursula sandıktaki meale rastlayıp dikkatlice okumuş. Uzun uzun düşünmüş. Müslüman olmuş. Müslümanlığı seçtikten yıllar sonra Fuat Sezgin’le karşılaşmış. Biricik kızlarının adının Hilal olması da Ursula hanımın tercihi imiş... Hilal bu yıl Türkiye’ye geldi, Babasının Bitlis’teki evini gördü, akrabaları ile tanıştı.
 
Sıra İbni Rüşd’de mi?
 
Rektör beyin öğrencilere panel düzenleme sorumluluğu vermesi, başka üniversitelerden öğrencilerin hem konuşmacı olarak hem dinleyici olarak katılmaları, Fuat Sezgin gibi ömrünü bilime adamış bir insanı konuşmaları güzel bir olay...
 
Ümit ederim ki öğrenciler, İslam dünyasının bilimde geri kalışına sebep olan Gazali’nin iddialarını adeta nakavt edercesine çürüten, ancak aydınlarımızın bile doğru dürüst tanımadıkları büyük İslam Filozofu İbni Rüşd’ü de bir gün merak eder ve büyük etkinlikler düzenleyerek tanımaya çalışırlar. İbni Rüşd’ün babasının öldüğü gün ve evlendiği gün dışında okumadan bir gün geçirmediğini örnek alırlar.
 
 


120 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İbrahim Kulaklı... Örnek bir insan. - 13/07/2020
İbrahim Kulaklı... Örnek bir insan.
Benim kundura mağazam var - 02/07/2020
Şimdi biz bilimi gündemin birinci maddesi yapalım, yarın sıkıntıya düşeriz dedikçe birileri “Biz Türk’üz. Müslümanız. Osmanlı torunlarıyız. 600 sene cihanı idare ettik” gibi övünmelerle karşılaşıyoruz.
Bilimperest - 28/06/2020
Bilimperest
PATOLOJİK DURUM - 17/06/2020
PATOLOJİK DURUM
Öyleyse nereden başlamalı? - 28/05/2020
Öyleyse nereden başlamalı?
Takım Tezgâhları konusunda yaptığımız çalıştay kitap haline geldi - 26/05/2020
Takım Tezgâhları konusunda yaptığımız çalıştay kitap haline geldi
DURMADAN İLERLEMEK PRENSİBİ - 11/05/2020
DURMADAN İLERLEMEK PRENSİBİ
Bilimi kavramak - 11/05/2020
Bilimi kavramak
Bilimsizlik, adaletsizlik, ahlâksızlık - 27/01/2020
Bilimsizlik, adaletsizlik, ahlâksızlık Ve Mümtaz Turhan’ı anlamak...
 Devamı