Eğitim İmecesine Hoş Geldiniz... Matematikya

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
Translate
Üyelik Girişi
Eğlenceli Matematik
Mat Konu Anlatım
Site Haritası
Ramazan Bakkal
ramazanbakkal28@gmail.com
Bilimsizlik, adaletsizlik, ahlâksızlık
27/01/2020
Prof. Dr. Mümtaz Turhan’ın (1 Ocak 1969) ölümünün 51. yılındayız. 50. yılı münasebetiyle güç bela iki panel yapabildik. Gönül istiyor ki, bilim meselesine en güçlü projektörü tutan, herkesin anlayabileceği bir dille bilimsizliğin başımıza açtığı belaları teşhir eden bu büyük düşünürü 2020 yılında daha çok konuşalım. Anlatmaya çalışalım.
 
Bilim Teknoloji Grubu platformlarımızın bu hususta öncülük edeceklerini ümit ediyorum. Ankara’da, Bursa’da, Eskişehir’de, Bilecik’te, İzmir’de bu işi başaracak platformlarımız ellerini ceplerinden çıkaracaklardır. Başka yerlerde de yazılarımı okuyan, paylaşan vatanseverlerden bu yönde çaba istiyorum. Türk Ocakları, Aydınlar Ocakları, Atatürkçü Düşünce Dernekleri, Gençlik Birliği, Ülkü Ocakları, hemşehri dernekleri herkes Mümtaz Turhan ve bilim meselesini gündeme getirmelidir.

En iyi eser Özakpınar’dan...

Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar’ın hazırladığı “Batılılaşma Meselesi ve Mümtaz Turhan” adlı eserden Mümtaz hocanın bazı görüşlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. (Sayfa 124-126)

“Kurumları ve teşkilatları meydana getiren, işleten ve geliştirenin insan olduğu ve her şeyden önce insanın iyi yetiştirilmesi gerektiği unutulmuştur. İnsanın dışında ortaya konan şekil ve kurallar, gelişmeyi engellemiş, her türlü inisiyatifi boğmuştur. Bu hüküm Tanzimat’tan sonraki devirleri için de geçerlidir. Mesele insanda düğümleniyor. Planlar, projeler, reformlar, kurumlar, kurallar, teşkilatlar, bakanlıklar, kanunlar, yönetmelikler hepsi insanların zihniyeti, seviyesi, görgüsü bilgisi ne ise işler ona göre yürütülüyor.
 
Bilim zihniyetini edinememe, bilim uzmanlarını yetiştirememe, meslek adamlarının kalitesini ve ehliyetini sağlayamama memleketi seviyesizliğe mahkûm etmiştir.”

Sizce de doğru mu bu iddialar? Bakın Turhan merhum nasıl sürdürüyor iddialarını:

“Bu seviyesizliğin yalnız bilimde, sanatta, fikir hayatında, politikada kaldığını düşünmek hata olur. Seviyesizlik bizzat halkın gündelik yaşayışını, hayat mücadelesini etkilemekte, memleketi her geçen gün biraz daha batırmaktadır. Ehliyetsiz insanların idare ettiği işler kötü gidiyor. Kötü giden işler insanları birbirine düşürüyor. İnsanlar duyarsızlaşıyor. Her ne pahasına olursa olsun işini becermek isteyenler ahlâk dışı yollara başvuruyor. Kimi işini becerip büyük imkânlara kavuşuyor, kimi hak ettiğini elde edemeyip sefalete düşüyor.”

Yıllardır yaşadıklarımızı bir bir gözümüzün önüne sermeye devam ediyor:

Heves kalmayınca... “Pratikte herkes için eşit işleyen nizamlar olmayınca adalet duygusu sarsılıyor ve dürüst çalışmaya, çalışarak ilerlemeye heves kalmıyor. Hak edenin hakkını alamadığı, hak etmeyenin menfaat sağlayabildiği bir ortamda kanunlara saygı, kamu düzenine bağlılık hisleri zayıflıyor.

Mesele yalnızca daha güzel, daha mükemmel kanunlar, yönetmelikler yapma meselesi değildir. Onları hayata geçirecek insanları yetiştirme meselesidir. Ehliyet ve iyi niyet olmadıkça, hangi kanun çıkarılırsa çıkarılsın, onların fiili işlerliği daima sınırlı kalacaktır. O halde düzgün işleyen toplumun dayanacağı iki temel direk, bilim ve ahlâktır.

Ne bilgi, ne ahlâk, ikisi de yoksa işleri içinden çıkılmaz bir hal alır, kamu düzeni sarsılır ve adalet duygusu yok olur...”

Şöyle bir etrafınıza, olup bitenlere bakın. Sakince düşünün... Neler oluyor? Ne tarafa doğru savruluyoruz?

Bilim, adalet, ahlâk, liyakat diye Turhan niçin feryad etmiş olabilir?
27.01.2020 /R.B.83 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Bilimsizlik, adaletsizlik, ahlâksızlık - 27/01/2020
Bilimsizlik, adaletsizlik, ahlâksızlık Ve Mümtaz Turhan’ı anlamak...
Garp Kurnazlığı - 15/12/2019
Garp Kurnazlığı
Uşakta İki gün - 01/12/2019
Uşakta İki gün
Ahmet Kabaklı’nın huzurunda… - 16/11/2019
Ahmet Kabaklı’nın huzurunda…
Ne Söyledim? - 20/10/2019
Ar-Ge ve inovasyonda temel ilke
Bir Sessiz Adam - 18/10/2019
Bir Sessiz Adam
Teknolojide ilerlemenin en iyi yolu - 09/10/2019
Teknolojide ilerlemenin en iyi yolu
avrasyabir.org - 23/09/2019
avrasyabir.org
ABC dururken VYZ! - 16/09/2019
Kalkınmanın ABC’si Takım Tezgahlarıdır
 Devamı