EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
EĞLENCELİ MATEMATİK
ONLİNE İNGİLİZCE
 online ingilizce
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI
Ramazan Bakkal
ramazanbakkal28@gmail.com
Bilimi kavramak
11/05/2020
Bilimi kavramak, bilimsel araştırmaları her alanda gelenek haline getirmek, bilimin milletçe benimsenen sosyal bir kurum olmasına çalışmak, yerli bilimin yerli ihtiyaçlara göre yapacağı araştırmalarla toplumu bütün kurumlarıyla verimliliğe ve etkin bir teşkilata kavuşturmak, dünya şartlarının talep ettiği sürekli ilerlemeyi bir iç dinamizm halinde toplum yapısına kazandırmak, işte bütün bunlar, ileri milletlerin ortaya çıkışıyla “geri kalmış” duruma düşen bütün milletlerin baş davası olmuştur. 

Tarihteki başarıları, inançları ne olursa olsun, bu milletler, bilimi toplumsal bir kurum haline getirip onun nimetlerini toplumun bütün hayatına yaymadıkça ve böylece toplumu güçlendirmedikçe, Batı karşısında aciz kalmaya mahkûmdur. S.48

Geçmişte bilim olmadan da güçlü bir devlet olmak ve yüksek seviyeli müreffeh bir hayat meydana getirmek mümkündü ama bugün farklı bir dünyada yaşıyoruz. Sadece geçmişte sahip olduğumuz nitelikleri yeniden kazanmaya çalışarak emelimize erişemeyiz. Çünkü bugünün problemleri başkadır. En azından eskiden karşımızda bilim ve teknolojiyle donanmış bir Batı ve Kuzey yoktu. Onun için eskiye dönmek isteyen gelenekçiler de, eskiden bizde ne var idiyse onların hepsinin bizi bu hale düşürdüğünü sanan inkılapçılar da dünya gerçeğine sırt dönüyorlar. 

Gücü temsil eden bilim ve teknolojidir

Ne Osmanlı imparatorluğu din ve gelenekleri yüzünden battı, ne de Türkiye sırf din ve geleneklerle bugün ihtiyaç duyduğu güce erişebilir. Osmanlı İmparatorluğu bilimi kavrayamadığı ve ondan yararlanamadığı için gücünü koruyamadı. Bütün mesele bu yeni bilim faktörünün önemini ve etkilerini kavrayabilmek noktasında düğümlenir.  Topluma, devlete verimlilik ve etkinlik kazandırmak ancak bilme ve yapabilme gücü ile sağlanır. Bu gücü zamanımızda en yüksek başarıyla temsil eden, bilim ve teknolojidir.

Aklı ermeyen çocuk muamelesi... 

Bugün Türkiye ve İslâm ülkeleri, manevi değerler ile bilim ve teknoloji kombinasyonunun ortaya koyamadığı için Batılı ülkeler tarafından, bilmeyen ve beceremeyen, hatta aklı ermeyen bir çocuk muamelesi görmektedir.

Bilim ve teknolojiye, manevi değerlerimizin de hakkını vererek dört elle sarılmamız ve milletimizi onur kırıcı muamelelerden kurtarırken İslamiyetin üzerine düşen gölgeyi de kaldırmamız lâzım. S.48-49

Ramazan Bakkal22 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Öyleyse nereden başlamalı? - 28/05/2020
Öyleyse nereden başlamalı?
Takım Tezgâhları konusunda yaptığımız çalıştay kitap haline geldi - 26/05/2020
Takım Tezgâhları konusunda yaptığımız çalıştay kitap haline geldi
DURMADAN İLERLEMEK PRENSİBİ - 11/05/2020
DURMADAN İLERLEMEK PRENSİBİ
Bilimsizlik, adaletsizlik, ahlâksızlık - 27/01/2020
Bilimsizlik, adaletsizlik, ahlâksızlık Ve Mümtaz Turhan’ı anlamak...
Garp Kurnazlığı - 15/12/2019
Garp Kurnazlığı
Uşakta İki gün - 01/12/2019
Uşakta İki gün
Ahmet Kabaklı’nın huzurunda… - 16/11/2019
Ahmet Kabaklı’nın huzurunda…
Ne Söyledim? - 20/10/2019
Ar-Ge ve inovasyonda temel ilke
Bir Sessiz Adam - 18/10/2019
Bir Sessiz Adam
 Devamı