EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
ONLİNE İNGİLİZCE
 online ingilizce
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI
Ramazan Bakkal
ramazanbakkal28@gmail.com
Bilimperest
28/06/2020
2019 Eylülünde, Harun Yöndem arkadaşımla Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanını ziyaret ettik. Havadan sudan derken dervişin fikri misali konu bilim teknolojiye geldi. Baktı ki ben konu üzerinde ısrarla duruyorum. “Bilimin yoksa sende yoksun” anlayışı ile bilim sahibi Batı tarafından ezildiğimizi, horlandığımızı söylüyorum. Güçlü olmanın biricik yolu bilim ve ar-ge’den geçer diyorum. Muhatabımız belli ki başka çareler düşünüyor. Bir türlü onun kafasındakilerle uyumlu söz duyamayınca dayanamadı: “Evet bilimperestler bu konuya çok .... “ diye devam etti.
 
Ayrıldıktan sonra Yöndem dostum bana başladı “sizi gidi bilimperestleer!” diye takılmaya... Arkadaşın anlayışına göre bilim için ısrar edilirse ateşe tapan ‘ateşperestler” gibi “bilimperestler” olunurmuş.

Benzer bir tepkiyle birkaç yıl önce Tavşanlı’da karşılaştım. Bursa’da çalışan bir makine mühendisi aynı minvalde tepki verdi. Bu muhafazakâr çevrelerde yaygın bir anlayış.

Bunları insanımızın zihnine kimler nasıl pompalıyor ki bilim deyince hemen böyle bir tavır alıyorlar?

Bu anlayışa göre bilim tehlikeli bir yoldur. Bilim ve yüksek teknolojiye dayanarak insanlığı sömüren, horlayanlar karşısında ezilmek pahasına bilime önem vermek yanlış olur.

Bizim çabamız bilim ve tekniği benimseyerek toplumun fikir seviyesini yükseltmek, toplumu refaha ve verimli bir işleyişe kavuşturmaktır. Bilim ve teknoloji bir kültür ögesidir. Ne dindir. Ne inançtır, ne medeniyettir. Sadece bir kültür ögesidir, çalışma alanıdır. Bilim ve teknolojiyi anlamak ve topluma yerleştirmek için özel çalışma yapmak, dikkatimizi asıl vermemiz gereken bu alana yoğunlaşmak derdindeyiz.
 
Mesela Japonlar bilim ve teknolojiyi Batıdan aldılar. Ne dinlerini, ne medeniyetlerini, ne de kültürlerini değiştirmediler. Teknolojide dünyaya parmak ısırtıyorlar ama Batı medeniyetine girmeye ihtiyaç duymadılar. Bugünkü Çin, büyük ölçüde bilimi ABD'den aldı. Orada yüksek lisans doktora yaptırdığı yüz binler sayesinde gelişti. Çinliler de inancını değiştirmedi.
 
Ben elhamdülillah Müslümanım. Bilim ve tekniğin İslâm diniyle, İslâm medeniyetiyle uyuşmayan bir tarafı olmadığını biliyorum. Neden bilimperest olayım? Yaşadığımız coğrafyada Türk Milletinin, dünya üzerinde tüm insani değerlerin birileri tarafından teknoloji kullanılarak ezilmesinden, namus ve şereflerinin çiğnenmesinden rahatsızım.
 
En az gelişmişler kadar güçlü bir bilime, ileri bir teknolojiye sahip olmadan kendimizi de insanlığın onurunu da koruyamayacağımızı hem yönetenlere hem de halka anlatmadan, benimsetmeden geleceğe umutla bakmak mümkün görünmüyor.

Ramazan Bakkal


20 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Benim kundura mağazam var - 02/07/2020
Şimdi biz bilimi gündemin birinci maddesi yapalım, yarın sıkıntıya düşeriz dedikçe birileri “Biz Türk’üz. Müslümanız. Osmanlı torunlarıyız. 600 sene cihanı idare ettik” gibi övünmelerle karşılaşıyoruz.
PATOLOJİK DURUM - 17/06/2020
PATOLOJİK DURUM
Öyleyse nereden başlamalı? - 28/05/2020
Öyleyse nereden başlamalı?
Takım Tezgâhları konusunda yaptığımız çalıştay kitap haline geldi - 26/05/2020
Takım Tezgâhları konusunda yaptığımız çalıştay kitap haline geldi
DURMADAN İLERLEMEK PRENSİBİ - 11/05/2020
DURMADAN İLERLEMEK PRENSİBİ
Bilimi kavramak - 11/05/2020
Bilimi kavramak
Bilimsizlik, adaletsizlik, ahlâksızlık - 27/01/2020
Bilimsizlik, adaletsizlik, ahlâksızlık Ve Mümtaz Turhan’ı anlamak...
Garp Kurnazlığı - 15/12/2019
Garp Kurnazlığı
Uşakta İki gün - 01/12/2019
Uşakta İki gün
 Devamı