EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK HİKAYELERİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI
Ramazan Bakkal
ramazanbakkal28@gmail.com
İbrahim Kulaklı... Örnek bir insan.
13/07/2020
İbrahim Kulaklı
matematikkafe.com
 
Dün bizim ilçenin (Bilecik-Pazaryeri) Marangoz ibrahim’ini ziyaret ettim. Adı İbrahim Kulaklı. Halktan biri. Mesleğinde oldukça başarılı. Sıradan bir marangoz değil, işinin ehli olması yanında kurumsallaşmayı başarmış. 10’dan fazla insan çalıştırıyor. Çevre il ve ilçelere de hizmet veriyor. Her yönüyle örnek bir insan.
 
Bu gün onun yaşadığı bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum:
5 yıl kadar önce kendisi aranır ve acele kaymakamlığa gelmesi istenir. Özel kalemde beklerken mesele anlaşılır. Makam odasındaki mobilyalar değiştirilmesi için teklif istenmektedir. “Sen gerekeni yap, her şeyi yenile, formaliteler halledilir” dercesine teklif istenmektedir.
 
Hemen hatırlar, bir önceki kaymakam bütün odayı baştan aşağı ona yeniletmiştir. Paraya acımamış her şeyin birinci sınıfı olsun talimatı vermiş ve ona göre satın alınmış, binlerce lira harcanmıştır. Değiştirilmesini gerektirecek eskimiş bir koltuk-dolap-sehpa vs. yokken bu yaptırılmıştır.
 
Bir yıl sonra yeni kaymakam yeni mobilya-koltuk derdindedir. Teklif istenmesi karşısında üzülür, canı sıkılır. Makam kapısı hafif aralıktır. Usta kendisini tutamaz “Daha bir yıl oldu olmadı, Her şeyi değiştirttiniz. Milletin parasını nasıl böyle harcayabiliyorsunuz?” diye özel idare memuruna söyler. İçerideki makam sahibi bunları duymuştur. Hemen zile basar talimatı verir: “Gönderin o adamı. Bir daha buralarda görmek istemiyorum.”
 
İbrahim Kulaklı vicdanen rahattır. Hiç değilse para kazanacağım diye milletin parasının çarçur edilmesine karşı gereken tavrı göstermiştir. Tabii o konuştu diye vazgeçilmemiş odanın yenilenmesinden. Başkaları bulunmuş, istenen gerçekleştirilmiştir.
Ama makamın arkasındaki fonun değiştirilmesi unutulmuştur. İbrahim Kulaklı yeniden aranır. Acele bunu yenilemesi istenir...
 
Angara’da hökümet var. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını gözetme derdinde midir tam bilemiyoruz. Ama gaymakam amcanın anlayışı budur.
 
Neden böyle oluyor? Eğitim sistemi neden bu anlayışta insan yetiştirir? 22-24 yaşındaki gençleri neden bir ilçenin en büyük idare amiri olarak görevlendirmek zorunda mıyız?
 
Hayat tecrübesi olmayan, ufuksuz, idealden yoksun, tarih şuurundan mahrum kimseleri ilçenin en yetkilisi olarak görevlendirmek baştan aşağı yanlış değil midir?
 
Çözüm ne?
Hani derler ya "elini tutan mı var?"
 
Vali yardımcılığına kadar yükselmemiş, belli olgunluğa erişmemiş kimseleri en küçük ilçeye bile yetkili tayin etmekten vazgeçmemizi CIA –KGB-MOSSAD-MI6 v.b. engelleyemez.
 
Kalkınmaya önem veriyorsak her ilçeye bir kalkınma başkanı tayin edebiliriz? Nedir kalkınma başkanı derseniz bunu daha sonra ele alacağız.
 
Saygıyla efendim.
13 Temmuz 2020


110 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

REMZİ DEMİR SERİSİ- 3. YAZI - 13/10/2020
Bilginin Türkçeleştirilmesi Ve toplumsallaştırılması...
Remzi Demir Serisi 2. Yazı - 13/10/2020
YARINA BAKMAK VARKEN DÜNE TAKILIP KALMAK
Remzi Demir - 12/10/2020
Remzi Demir
İplik Eğirme Okulları - 26/08/2020
İplik Eğirme Okulları
Benim kundura mağazam var - 02/07/2020
Şimdi biz bilimi gündemin birinci maddesi yapalım, yarın sıkıntıya düşeriz dedikçe birileri “Biz Türk’üz. Müslümanız. Osmanlı torunlarıyız. 600 sene cihanı idare ettik” gibi övünmelerle karşılaşıyoruz.
Bilimperest - 28/06/2020
Bilimperest
PATOLOJİK DURUM - 17/06/2020
PATOLOJİK DURUM
Öyleyse nereden başlamalı? - 28/05/2020
Öyleyse nereden başlamalı?
Takım Tezgâhları konusunda yaptığımız çalıştay kitap haline geldi - 26/05/2020
Takım Tezgâhları konusunda yaptığımız çalıştay kitap haline geldi
 Devamı