EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
ONLİNE İNGİLİZCE
 online ingilizce
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI
Necip Güven
necipguven1955@yahoo.com
MATEMATİKTE ÇANLAR KIZLAR İÇİN ÇALIYOR!
19/06/2020
matematikkafe.com

MATEMATİKTE ÇANLAR KIZLAR İÇİN ÇALIYOR!

“Bu başlığı okuyan kızlar her halde matematikte acaba bizim için çalan çanlar nedir? Necip Güven yine bizim başımıza ne çoraplar örüyor? diye sorabilir. Önce Necip Güven olarak sizin başınıza çorap örme gibi bir niyetimin olmadığını haber vereyim.
 
 
25 yıl sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra daha serbest çalışmak için emekli olmuş bir eğitimciyim. İlk kitabım “Matematikle Barışıyorum”u yazdıktan sonra 2004 yılından bu yana “Matematik” ve “Çarpma Öğretimi” konusunda benden e-mail yoluyla veya telefonla öğretmen, öğrenci, anne ve babalar olmak üzere her kesimden yardım isteyen çağrılar aldım.
 
Yardım isteyenlerin çoğunu yoğunluk sırasına koyarsak ilk sırayı anneler alıyordu. Daha sonra babalar, öğrenciler ve öğretmenler geliyordu. “Matematikte Çanlar Kızlar İçin Çalıyor!” başlığına neden gerek duyduğumu sizi daha fazla merakta bırakmamak için hemen açıklayayım.
 
Aslında üniversiteyi içine katarsak “Matematik Serüveni” öğrenci olarak kızlarla erkekleri aynı oranda ilgilendiriyor. Üniversiteyi bitirdiniz ve KPSS’ye girdiniz kız ve erkekler olarak matematik yine karşınızda ...
 
Üniversiteyi bitirip bir işe girinceye kadar veya KPSS sınavını kazanıp bir memuriyete başlayıncaya kadar matematikte yaşanan sorunlarda kız-erkek ayırımı yok. İşe girip evlendikten sonra da belli bir süre matematik bizi hiç rahatsız etmiyor.
 
Daha sonra erkeklerin çoğu matematikten paçayı kurtarıyor ama bu öcü bayanların karşısına öyle bir çıkıyor ki bayanlar bu tablo karşısında şoke olup yelkenleri suya indiriyorlar. Ve çığlığı basıyorlar “Yine mi sen, başımın püsküllü belası Matematik! Ben şimdi ne yapacağım? Allahı'm bana yardım et. Kızlar, şimdi anladınız değil mi? Okula yeni başlayan bir kız veya erkek çocuğunun annesi olmak ne demek ...
 
İşin kötüsü çoğu zaman erkekler bir bahane bulup işten yırtıyor. Üniversite mezunu bir anne olsanız bile bildiğiniz bir matematik konusunu çocuklarınıza öğretemediğiniz için çocuklarınızla birlikte “Çin İşkencesine“ maruz kalıyorsunuz. İşte çarpıcı örnekler:
* 2.Sınıfa giden kızıma çarpım tablosunu sevdirip öğretecek bir oyun ararken sitenizi gördüm. Bu konuda lütfen yardımcı olun. Yoksa öğretmen sınıfta bilmediği sayı kadar havlatacakmış. Ne acı değil mi? Eğitim sistemimiz ne hale geldi. Bu arada 2.Sınıf programında sadece 5’lere kadar çarpma olduğunu biliyorum ama öğretelim bari de kurtulalım şu işkenceden…. ( Şebnem Hanım )
 
* Öfff ne kadar sempatikleştirmeye çalışılırsa çalışılsın nafile, matematikten nefret ediyorum! 30 yaşındayım evliyim ev hanımıyım ama matematikten hala kurtulamadım. Çünkü ikinci sınıfa giden bir kızım var ve ders çalıştırmak benim için bir işkence çünkü hiç sabırlı değilim. Bu sevimli(!)yöntemleri kullanmaya takatim, hevesim yok maalesef.. İmdaat!!! Biri bana yardım etsiiinnn!!!!! Hocam keşke şu an burda olsanız ve şu zeki ama haylaz kızıma şıppadanak kerrat cetvelini öğretiverseniz ne güzel olurdu… Saygılar.. (Elif Hanım)
 
 
* Sayın Hocam; Kızım ilkokul 3. sınıfta okuyor. Çarpım tablosunu öğretemedik. Öğretmeni sayıların katlarını saydırarak örneğin 8 er 8 er, 6 şar 6 şar vb şekilde saydırarak öğretiniz diyor ama biz onu da başaramadık. Bu konu ile ilgili kaynak gösterirseniz, biraz bilgi verirseniz çok memnun oluruz. Saygılarımla ... (Güler Hanım)
 
 
* Kızım henüz 1.sınıfta ama matematikten korktuğunu yapamayacağını söylüyor. Kitaplarınıza nasıl ulaşabilirim bana fikir verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler... (İlkay Hanım)
 
 
* Merhaba ben yazılarınızı okudum bana da yardımcı olursanız sevinirim. Benim oğlumda bu sene 3. sınıfa başlayacak ama matematikle ilgili sıkıntımız var. Matematiği sevmiyor, en önemli problem çarpım tablosunda zorlanması. Öğrenmekte zorluk çekiyor. Bana yardımcı olabilir misiniz? Saygılar… (Saynaz Hanım)


NECİP GÜVEN
 
 
 


88 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MAKARAYI GERİ SARARAK PROBLEM ÇÖZÜMÜ! - 07/07/2020
MAKARAYI GERİ SARARAK PROBLEM ÇÖZÜMÜ!
EĞİTİMİN UTANÇ TABLOSU! - 04/07/2020
Aşağıdaki bu şiir, yotube'de ''Çarpım Tablosu Çok Zor'' başlığı ile gariban bir köylü çocuğunu videoya çekip paylaşan zavallı öğretmene cevaben yazılmıştır.
MATEMATİKTE ÇÖZÜMÜN ŞİFRELERİNE NASIL ULAŞTIM! - 19/06/2020
MATEMATİKTE ÇÖZÜMÜN ŞİFRELERİNE NASIL ULAŞTIM!
BAZILARI EZBERLE ÖĞRENMEYİ KARIŞTIRIYOR!(4)(SON) - 12/06/2020
BAZILARI EZBERLE ÖĞRENMEYİ KARIŞTIRIYOR!(4)(SON)
BAZILARI EZBERLE ÖĞRENMEYİ KARIŞTIRIYOR! (2) - 07/06/2020
BAZILARI EZBERLE ÖĞRENMEYİ KARIŞTIRIYOR! (2)
BAZILARI EZBERLE ÖĞRENMEYİ KARIŞTIRIYOR! (3) - 07/06/2020
BAZILARI EZBERLE ÖĞRENMEYİ KARIŞTIRIYOR! (3)
BAZILARI EZBERLE ÖĞRENMEYİ KARIŞTIRIYOR!(1) - 05/06/2020
BAZILARI EZBERLE ÖĞRENMEYİ KARIŞTIRIYOR!(1)
MATEMATİKTE ZİRVEYE NASIL ÇIKACAĞIZ? - 30/05/2020
MATEMATİKTE ZİRVEYE NASIL ÇIKACAĞIZ?
NİÇİN MATEMATİK KAFE, NİÇİN SİVİL TOPLUM HAREKETİ? - 30/05/2020
Matematik Kafe'nin kapıları, maddi ve manevi katkı sağlamak isteyen her meslekten insanıma sonuna kadar açıktır.
 Devamı