EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK HİKAYELERİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI
Necip Güven
necipguven1955@yahoo.com
CANIMI ÇOK YAKTILAR, ZORLA ŞAİR YAPTILAR!
22/11/2020
Merhaba Dostlar. Sizlere nasıl zorla şair yapılışımın hikayesini anlatacağım. Şarkıda dediği gibi ‘’Gençlik başımda duman,/ İlk aşkım, ilk heyecan./ pozisyonlarını atlattıktan sonra yaklaşık 30 senedir ufak tefek karalamalar dışında şiir adına bir çalışma yaptığımı hatırlamıyorum.
 
Benim için ezberin bitip hayatı sorgulayan dönemin başlamasıyla sorunlar da ortaya çıkmaya başlamıştı. Artık eskiden çok yaptığım ve zevk te aldığım siyasi tartışmalar tat vermemeye başlamıştı. 10 yıl içinde şunu görmüştüm. Ülke olarak eğitim kaliteniz ne ise siyasete de o yansıyordu. Kalite düşmüş, hedefler küçülmüş bir ülkede siyasette bundan nasibini almıştı.
 
Orta Asya’dan büyük riskler alarak batıya doğru ilerlemiş ve büyük hedefleri olan KARTAL ataların torunları adeta tavuklaştırılmış ve siyasette ‘’Tavuklaştırılmış Kartallara’’ kümes bulma aracı olarak kullanılmaya başlamıştı. Dinlediğim siyasi partiler artık bana sanki ‘’Yok aslında birbirimizden farkımız, / Ama biz Osmanlı Bankasıyız.’’ diyorlardı.
 
Birkaç siyaset tartışması içine girip ‘’Kartal Edebiyatı’’ yapayım dedim, çevremde kimse kalmadı. Gelelim spora. Kendim de bir mücadelenin içinde yer aldığım, başarının içinde bazen yere düşmeKte olduğunu gördüğüm için maçlara daha geniş açıdan bakmaya başlamıştım. 
 
Bulunduğum bu durumu yorumlarıma da yansıtmaya başlayınca da en çok taraftarı olduğum kulübün taraftarlarında tepki alıyordum. Tuttukları takımların sporcularının hata yapmalarına hiç tahammülleri yoktu. Öyle değil mi canım, başarısızlıksa kendileri yeteri kadar başarısızdı. Düşmek ise zaten kendileri hiç yeren kalkmıyordu. Öyleyse bu başarı özlemini tuttuğu takımın başarısı ile gidermeli idi fakat bir de tuttuğu takımın golcüsü biraz becerikli olsa idi.
 
Her kaçan gol pozisyonunda küfürün bini bir para idi. Mahallede uluslar arası bir maç izlerken yanımdaki amca golü kaçıran bir oyuncuya durmadan küfürü basıyordu.. Dayanamadım ‘’Bak amca küfrediyorsun ama biraz sonra bu oyuncu gol atarsa ne yapacaksın?’’ dedim. Hiç ses çıkarmadı. Küfürü yiyen sporcu biraz sonra gol atmasın mı! Amcamız ayakta golü atan sporcuyu alkışlıyor ve ‘’Ne vardı şu golü küfürü yemeden önce atsaydın..’’ diye söyleniyordu.
 
Olaylara geniş açıdan bakıp sporun bir kardeşlik aracı olması gerektiğini söylediğinde en büyük tepkiyi çevrendeki öğretmen arkadaşlardan alıyordun. Görev yaptığım okulda bazı öğretmenler taraftarlık çizgisini aşıp fanatik grubuna girmişti.
 
Takımları yendiği haftanın pazartesi günü neşe içinde okula geliyorlar ve rakip takımın taraftarı ile dalga geçiliyordu. Eğer yenilmiş ise de hemen maç bitmeden cep telefonları kapatılıp ev telefonlarının fişleri çekiliyordu .Ama öğretmen arkadaşımız bilgisayarı kapatmayı unuttuğu için mesaj internetten geliyordu. ’’Bizden kaçamazsın.’’
 
Böyle bir ortamda bizim yaptığımız yorumlar fanatikleri tatmin etmiyordu. Benim yaptığım KARTAL muhabbetleri de kimseye tat vermediği için adımız ‘’Kafa Şişiren Adam’’’ a çıkmıştı. İşin kötü yanı ellerinde siyah çantalarla öğretmenlere terör estiren müfettişler bile ( çok azı müstesna ) beni gördüklerine kartal görmüş tavuk gibi eziklik duyuyorlardı. İnsanların önlerinde el pençe durdukları siyasetçilerin bir çoğunun ne kadar sıradan insanlar olduklarını, devlet dairelerinin hizmet koltuklarının çoğunun aslında boş olduğunu görme üzüntüsünü yaşadım.
 
Eşim de ‘’Sen böyle yapmaya devam edersen toplumdan tamamen dışlanacaksın en iyisi ‘’Yağmur Suyunu İçen Padişah’’ gibi suyu iç ve yalnız kalma diyordu.
 
DELİ EDEN YAĞMUR
 
Padişahın biri rüyasında; yakında bir yağmur yağacağını, gözelerin, derelerin, ırmakların, çeşmelerin, göllerin hep bu suyla dolacağını ve bu sudan içenlerin deli olacağını görmüş. Korkuyla uyanmış ve büyük bir depo yaptırıp içini temiz sularla doldurmuş ve o musibet zamanında en yakınlarıyla beraber içip kurtulmak için saklatmış. Derken beklenen yağmur yağmış ve gerçekten sulardan içen herkes delirmeye ve acayip hareketler yapmaya başlamış... 
 
Sadece önceki sudan içen padişah ve en yakınları delirmemiş. Fakat ne zaman padişah ve yakınları dışarıya çıksa deliren ve deli hareketleri yapan halk kendilerinden farklı olan ve farklı davranan padişah ve yakınlarına ”Aaaaa... delilere bakın delilere bakın!!!” diye bağırıp alay etmeye başlamışlar. Sonunda padişah dayanamayıp “Getirin şu yağmur suyundan bizde içelim” demiş ve içip onlarda delirmişler...
 
Benim de durumum padişaha dönmüştü. Toplumun önemsediği bir çok şey benim için sıradan olduğu için tepki vermiyordum ama eğitimci olarak benim içimi yakan çok önemli olaylara da toplum hiç tepki vermiyordu.
 
Hatta bazı günler Eskişehir’in en işlek ve yürüyüş caddesi olan Hamam Yolu Caddesinde ‘’Eyyyyyyyy insanlar! Allah’ın kartal özelliklerle yaratığı çocuklarınız kanatları kesilerek göz göre tavuklaştırılıyor. Dayanamayacağım yeteeeeerrrrrrrrr, yeter artık!’’ diye bağırmayı çok düşündüm. Fakat daha sonra içimdeki çocuk şarkıda dediği gibi ‘’Hişt, hişt sakin ol./ Sinirlerine hakim ol. Eğer sakin olursan bir gün gelecek seni şimdi parasız dinlemeyenler seni ilerde paralı yaptığın etkinliklerde dinlemek için sıraya girecekler.’’ diyordu. Şimdi buna ben de inanmaya başladım. Yakında, çok yakında….
 
Şairin dediği gibi ‘’Doğacaktır vaat ettiği günler Hak’kın./Belki yarın, belki yarından da yakın. Tam bu ortamda yaşayıp ta paylaşamadığım acılar cayır, cayır içimi yakmaya başlamışken şiir tam bir Hızır gibi imdadıma yetişti. Aktı, aktı, aktı ….
 
Eğer içimi yakan volkanları boşaltıp rahatlamasaydım istikamet ya Bakırköy, ya ülser ya da kanser olabilirdi. Allah’ıma şükürler olsun ki artık o tehlike kalmadı. Benim hedefim belli, şairlikte filan gözüm yok. Eğer benim bildiklerimi iyi bir şair bilseydi ve yaşasaydı inanıyorum ki ortaya daha güzel ve çarpıcı şiirler çıkardı.
 
 
YAŞASIN, ŞİİR BENİ PİSKOPATLIKTAN KURTARDI!
 
Anlayacağınız bir yere gece gündüz yağmur yağarsa oranın her yerinden su fışkırması kadar doğal bir şey olamaz ama gerçek pınarlar yaz kuraklığında ortaya  çıkar. Zannediyorum ki yaz gelince benim akan su gözlerimin çoğu kuruyacak. İşte o zaman gerçek pınarlar ve gerçek şairler ortaya çıkacak. Yazın kurak günlerinde ben de onların başına giderek buz gibi soğuk sularından kana kana içeceğim. Ülkemin gerçek şairleri ustalarıma selam olsun!
 
Şimdi sonbahar ve üzerime sağnak sağnak yağmurlar yağıyor. Eğer üzerime gelen bu yağmur sularının bir kısmını boşaltmazsam tam bir heyelan tehlikesi var anlayacağınız. Ben her gün onlarcasını okuyorum. Gelin yazdıklarıma şiir demeyelim de bir eğitimcinin içini yakan çığlıklar yumağı diyelim. Artarak devam eden çığlıkların eskilerinden ve daha sıpsıcak olan yenilerinden bir demet sunayım da haksız mıyım siz söyleyin..
 
YURTTAN SESLER KOROSUNDAN ACILI MATEMATİK TÜRKÜLERİ (ESKİ)
 
* Çarpım tablosunu hiç ama hiç sevmiyorum. Kim bulduysa bunu onu görünce öldüreceğim.2.sınıfa gidiyorum. Beşlere kadar ezberliyorum ama tekrar çok çabuk unutuyorum. Çarpım tablosundan sinir kapıyorum ama ezberlemek zorundayım. Babam ezberle, ezberle diye hep üstüme geliyor. Babam işe gidince onun yerini annem alıyor, o da ezberle, ezberle diye başımın etini yiyor. Bu çarpım tablosunu icat edeni bir yakalarsam ben de onun başının etini yiyeceğim. Üstüne üstlük bir de geberteceğim. Matematik korkusu büyüklerden kaynaklanıyor. Hande
 
* Lanet olsun şu çarpım tablosuna, bir türlü ezberleyemedim. OOOOOOffffff yyyyyyaaaaaa! Sidar
 
* Ben 19 yaşında üniversiteye hazırlana bir kız öğrenciyim. Çok utanç verici ama matematikle ilgili hiçbir şey bilmiyorum. Sebebinin çarpım tablosunu bilmemem olduğunu düşünüyorum. Bana yardım edin, ne yaptımsa başaramadım. Yapamıyorum, olmuyor, olmuyor.Nurhan
 
* Necip Bey merhaba, 2 sınıfta bir oğlum var. Bugün sınıfta öğrenemeyen 6 kişiden biri olduğunu öğrenince üzüldüm. Zaten matematiği de zayıf(tabii benim de). Gerekli bilgileri gönderirseniz bu kitaptan faydalanmak istiyorum. (ACİL) Saygılarımla… Cemal Bey
 
* Merhaba, bu yıl daha önce de birkaç kez öğretmen değiştiren 4.sınıfı aldım.Bu sınıfta hala çarpım tablosunu öğrenmede zorluk çeken öğrencilerim mevcut.Çarpım tablosu ezbersiz ve kolay öğretilmesi konusunda bana ne gibi yardımlarınız olabilir?İlginize şimdiden teşekkürler. Rumuz blackimpact
 
* Saygıdeğer hocam,8 yaşındaki çocuğuma toplamda 20 saat gibi bir sürede sadece 2’lerin çarpım tablosunu öğretemedim. Çocuk bir türlü kendini ezbere veremiyor. Bu konuda yardımınız olabilir mi? İlginize çok teşekkür ederim. H. K.
 
* Oğlum 3. sınıfta sözel zekası çok kuvvetli olmasına rağmen çarpım tablosunu öğrenmek istemiyor ne yapacağımı şaşırdım. Üstelik öğretmenim: Kitaplarınız faydalı olur diye düşündüm özellikle çarpma öğretimi kitabına ihtiyacım var nasıl edinebilirim. Saygılarımla. E. Çıtır
 
* Merhaba, ben matematik öğretmeniyim, daha yolun çok başındayım. Ancak karşıma çıkan öğrenciler hep matematiği sevmeyenler... Onun için belki bu kitap isime yarar diye düşünüyorum. Fiyatını öğrenebilir miyim? Uygun gelirse sipariş vereceğim. Ayrıca ders anlatımında kullanabileceğim pratik yöntemler ve tavsiyeleriniz varsa paylaşırsanız, çok memnun olurum. Saygılarımla. S.A. K.
 
* Necip hocam merhaba; ben Antalya’da sınıf öğretmenliği yapıyorum. Öğrencilerim diğer dersleri çok iyi öğrenmelerine rağmen matematik dersinde hep problemlerle karşılaşıyorum. Hep bir yerde yanlışlık yapıyorum ama diyorum fakat cevabını bulamıyorum.Bu problemi nasıl aşarım diye internette araştırma yaparken sizi tanıdım. ve kitabınızdan almaya karar verdim. Web siteniz var mı Necip hocam? Kitap ücreti ne kadar? Çarpım tablosu dokümanını ve Matematik Şarkısını da e-maille mi gönderiyorsunuz? Cevabınızı bekliyorum... Teşekkürler. M. K.
 
YURTTAN SESLER KOROSUNDAN ACILI MATEMATİK TÜRKÜLERİ ( YENİ )
 
* Merhaba Hocam ben Fatma, 1983 doğumluyum ve İ.H.L mezunuyum. Matematik düzeyim ilkokuldan beri pek parlak değildi fakat ilkokulda en azından geçme notuna yetiyordu. Ortalama 3 ile falan geçiyordum..orta 1’de de ortalama 2 , 3 orta netle geçtiğimi biliyorum. En son orta 2 2idönem 60 aldığımı hatırlıyorum. Sonrasında hep zayıftı matematiğim, hep matematik yüzünden teşekkürü kaçırdığımı biliyorum. Şükür ki ortalamayla sınıf geçme durumu vardı, en son lise sonda geometrim 0’ dı. Zaten yine ortalamayla geçtim.
 
* Liseden 99 mezunuyum.Bu yıl katsayı problemi çözüldüğü için istediğim bölüm olan Türkçe Öğretmenliği için tekrar girmek istiyorum .Matematik düzeyim 0 ( sıfır ), tek soru bile yapamıyorum. 
 
Özel dersi de denedim, stajyer hocaydı pek etkili olmadı. Muhakkak matematik yapmam gerekiyor.Ben ki ( + ) ile ( -- )’nin toplamı, çarpımı kaç eder bilmeyen öğrenci. Ne tavsiye edersiniz benim için.Özel ders almak istiyorum iyi hocayı bulma konusunda tereddütlerim var ,nasıl bulabilirim? Netten konu anlatımı olan sitelere takılsam faydası olur mu? Ya da kısaca tavsiyeniz ne şu 8 aylık süreçte LÜTFEN CEVABINIZI BEKLİYORUM BENİM İÇİN SON ŞANSIM VE ÇOK ÖNEMLİ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.
 
* Selam ben matematiği öğrenmek istiyorum ve şuan ilkokul 1. sınıf öğrencisi gibiyim. Matematiğin bize çok gerekli olduğunu ve yaşamamızın her alanında var olduğunu düşünüyorum. Ayrıca üniversiteyi kazanmam için bana çok gerekli ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.Hiç bir şey bilmediğim için anlamıyorum çoğu zaman geri zekalı olduğumu düşündüm ama tabii ki değilim. Şimdi matematiği öğrenmesem rahatlayacağım, yarıya kadar öğrensem bile yetecek bana. Matematiği öğrenmem hayatımı tamamen değiştirecek.
 
* Ben matematiği yapamıyorum. Ne kadar uğraştıysam da matematiği yapamıyorum. 6. sınıfta matematiğim 4 geldi bu sene de düşmez inşallah. Ne yapmalıyım? Ayrıca matematik sınavlarında heyecanlanıyorum. Bu heyecanı yenmek için ne yapmam lazım? Pekiyi, ben cumartesi gününe kadar çarpım tablosunu nasıl öğrenirim?
 
 
 


12 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARTALLARIN MUHTEŞEM DÖNÜŞÜ! - 22/11/2020
KARTALLARIN MUHTEŞEM DÖNÜŞÜ!
BİR ŞAİR İSTİYORUM! - 21/11/2020
BİR ŞAİR İSTİYORUM!
ÖDEVİ TADINDA BIRAK! - 02/11/2020
ÖDEVİ TADINDA BIRAK!
EĞİTİM HAYATIMA İLHAM VERENLER! - 15/10/2020
EĞİTİM HAYATIMA İLHAM VERENLER!
MODERN MATEMATİKTE YABANCILARIN İŞİNE SON VERDİM! - 02/10/2020
MODERN MATEMATİKTE YABANCILARIN İŞİNE SON VERDİM!
ÇOKGENLERİN İÇ AÇI FORMÜLÜNÜN MANTIĞI NEDİR? - 01/10/2020
ÇOKGENLERİN İÇ AÇI FORMÜLÜNÜN MANTIĞI NEDİR?
SAYI SİSTEMLERİNİN MANTIĞI NEDİR? - 30/09/2020
SAYI SİSTEMLERİNİN MANTIĞI NEDİR?
BİZİ DÜŞÜNCE KALIPLARIMIZ SINIRLIYOR! - 28/09/2020
BİZİ DÜŞÜNCE KALIPLARIMIZ SINIRLIYOR!
MATEMATİK KORKUSU VİRÜSÜ ÇOK BULAŞICIDIR! - 24/09/2020
MATEMATİK KORKUSU VİRÜSÜ ÇOK BULAŞICIDIR!
 Devamı