• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam730
Toplam Ziyaret2527210
Necip Güven
necipguven2008@gmail.com
MATEMATİK TRAVMALARIMIZI RUMUZLU PAYLAŞALIM.
18/05/2024
MATEMATİK TRAVMALARIMIZI RUMUZLU PAYLAŞALIM. HEP BİRLİKTE BU TRAVMALARI AŞALIM!
 
Uzman Psikolog Zeynep KAYA,Travmaları Anlatmanın 5 İyileştirici Gücü makalesinde özetle, ''Travmalar insanların duygu ve düşünceleri üzerinde iz bırakan, etki eden yaşam olaylarıdır. Travmatik bir olay yaşadığımız zaman bu olay, duygu ve inanç dünyamızı derinden etkiler. Davranışlarımızı, ilişkilerimizi, işimizi kısacası tüm hayatımız üzerinde beklenmedik etkileri olabilir.
 
 
TRAVMATİK YAŞANTININ AÇTIĞI YARALARIN İYİLEŞMESİ ZAMAN ALIR. BU BAŞ ETME SÜRECİNDE YARDIMI DOKUNACAK DAVRANIŞLARDAN BİRİSİ DE TRAVMATİK ANIYI PAYLAŞMAKTIR. SUÇLULUK, UTANÇ, ÖFKE VB. DUYGULAR TRAVMATİK OLAYIN PAYLAŞILMASINI ÇOĞU ZAMAN ENGELLER. FAKAT AKSİNE TRAVMATİK ANILARI PAYLAŞMAK ONLARI BÜYÜTMEK YERİNE, ZİHNİMİZDEKİ ETKİLERİNİ AZALTABİLİR.
 
 
Zeynep KAYA, travmatik anıları uygun kişilerle paylaşmanın ''1.Utanç duygusunu azalttığını 2.Kendimizi ve olayla ilgili düşüncelerimizi daha gerçekçi değerlendirmemizi sağladığını 3.Travmatik anıyı konuşmanın tetiklenmeyi azalttığını 4.Gücümüzü fark etmemizi sağladığını 5.Belleğin organize olmasını sağladığını'' geniş şekilde açıklıyor.
 
 
Senarist yazar Ayşe ŞASA da Bir Ruh Macerası kitabının tanıtımında, bir tanıdığının hatıralarını bir teybe kayda geçirmesi önerisi getirince, geriye dönüp ağır sıkıntılarla dolu çocukluk ve gençlik yıllarını hatırlamanın bile bunalım ve daralma verdiği için önce irkildiğini. Kayıt işi tamamlandığında, anlattığı hatırları ile derinden derine hesaplaştığını, hayatındaki çilelerin müsebbibi gibi gözüken kişilere karşı içinde en ufak bir şikâyet kalmamış olduğunu fark ediyor.
 
 
25 yıldır matematik alanında yaptığım çalışmalar ve yüz yüze yaptığım görüşmeler psikolog Zeynep Kaya'nın görüşlerini destekliyor. Matematikle Barışıyorum kitabını okuyanları matematikle ilgili bilimsel makalelerden çok matematik travması yaşayan ve bu travmayı aşanların yazıları daha etkili oluyor. Ve yaşanan matematik travması ile yüzleşme isteği artıyor. Sizler de öğrencilik yıllarında yaşadığınız matematik travmalarınızı isim yerine rumuz ekleyerek necipguven2008@gmail.com'a gönderir ve yazınıza geçmişte yaşadığınız travmayı paylaşınca nasıl bir duyguya kapıldığınızı da eklerseniz bu anınızı rumuzlu olarak Linkedin ve Matematik Kafe'de paylaşabiliriz. Bu paylaşımlarınız hem sizin psikolojik olarak rahatlamınızı sağlayacak ve domino etkisi ile benzer sıkıntıyı yaşayanlara ışık tutacaktır. 
 
 
NECİP GÜVEN
 
 
EK OKUMA


 
 
 
 
 
 
 
 


342 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÖNYARGI, ÖĞRENİLMİŞ BİR ÖZELLİKTİR - 12/05/2024
ÖNYARGI, ÖĞRENİLMİŞ BİR ÖZELLİKTİR
BASKETÇİ TOPU POTAYA ATA ATA, - 07/05/2024
BASKETÇİ TOPU POTAYA ATA ATA,
ÇARPIM TABLOSUNDA ARTIK EZBERE SON VERİYORUZ! - 28/04/2024
ÇARPIM TABLOSUNDA ARTIK EZBERE SON VERİYORUZ!
MATEMATİKTE ÇANLAR KIZLAR İÇİN ÇALIYOR! - 21/04/2024
MATEMATİKTE ÇANLAR KIZLAR İÇİN ÇALIYOR!
GEÇİM DENKLEMİ! - 14/04/2024
GEÇİM DENKLEMİ!
BAŞARIYA GİDEN YOL KESE FORMÜLÜNDEN GEÇER! - 27/03/2024
BAŞARIYA GİDEN YOL KESE FORMÜLÜNDEN GEÇER!
POPÜLER MESLEKLER MASALI - 06/03/2024
POPÜLER MESLEKLER MASALI
MATEMATİKLE BARIŞMAYA DAVET EDİYORUZ! - 28/02/2024
MATEMATİKLE BARIŞMAYA DAVET EDİYORUZ!
HER ŞEY BİZDE BİTER! - 21/02/2024
BENDE, SENDE NE VAR Kİ, HER ŞEY BİZDE BİTER!
 Devamı