• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam367
Toplam Ziyaret1777589

Matematik-sembollerinin-kökeni

matematikkafe.com

MATEMATİK SEMBOLLERİ VE KÖKENLERİ

 TOPLAMA isareti matematikkafe.com

Matematik evrensel bir dildir ve tarihi 10 bin yılı aşkın süredir devam etmektedir (örneğin; en son Göbeklitepe’de bulunan bulgular). Bu süreçte değişime uğrayan semboller de matematik dilinin en önemli yapı taşları olmuşlardır. Projemizde ”matematik sembollerinin kökeni nedir?” sorusunun cevabı incelenecektir ve bu sayfada yayınlanacaktır. Amacımız matematiğin estetik yönüne olan ilgiyi arttırmaktır.

 

Beklenen Sonuçlar

Matematiksel sembollerin kökenleri hakkında bilgi sahibi olan bir öğrencinin matematiğe olan tutum ve inanışlarda olumlu yönde farklı bir bakış açısı geliştirmesini bekliyoruz (Örneğin; matematiğin sanat, estetik ve dil boyutları). Bu şekilde öğrenci hem ezberden uzaklaşacak hem matematik okuryazarlığı edinecek hem de matematiği günlük hayatında daha fazla uygulama imkanı bulacaktır.

 

Matematik derslerinde çoğu matematik öğretmeninin matematiğin tarihsel kökenlerine yeterince vurgu yapmadığı, ders dışı etkinliklerde konu ile ilgili yeterli derecede görev ve sorumluluk vermediği düşünüldüğünde konunun önemi daha iyi anlaşılmaktadır. (Alpaslan, M., Işıksal, M.)


Matematiksel Semboller Nasıl Oluştu?

Açıartay neden n harfi ile gösterilir?

Nasıf (yarısından bölen demektir) kelimesinin ilk harfi 


Kenarortay neden V harfi ile gösterilir?

Vasati (Ortalama, ortası demektir) kelimesinin ilk harfi

Matematikte bilinmeyen ifadelere neden x harfi veriyoruz?

Ömer Hayyam üçüncü dereceden bilinmeyen denklemlerle ilgili yazdığı bir eserde bilinmeyen sayı için; Arapçadaki “bir şey” anlamına gelen “şey’an” sözcüğünü kullanmıştır. Ömer Hayyam’ın kullandığı sözcük, İspanyolcada “xay” ifadesine karşılık geliyordu. Çünkü şey’an kelimesinin baş harfi olan “şin” harfinin İspanyolcada doğrudan bir karşılığı yoktu. Bu yüzden İspanyollar “xay” demeyi tercih ettiler. Ancak Batılıların ortak dili diyebileceğimiz Latince’ye çevrilirken ifade, “x” haline geldi. Ve böylece x harfi günümüze kadar gelmiş oldu. (Serap Ilgın)"+" ve "−"işaretleri
 
+ işareti Latince "et= ekle" kelimesinden geliyor. Bu iki işaret 15. yüzyılda sandıkların ağırlıklarının fazla veya az olduklarını göstermek için kullanılırdı. Daha sonra muhasebeciler ve ardından matematikçiler kullanmaya başladı.

 limit sembolu matematikkafe.com

 

Limit sembolü (lim) nereden gelmektedir?

 

Limit kelimesi Latince Limes‘ den gelmekte olup sınır, uç nokta anlamdadır.

 alan integral matematikkafe.com

İntegral işareti nereden gelir?


Latince "summa" (toplam) kelimesinden gelir. Kelimenin baş harfi olan s' nin evrim geçirmiş halidir. İntegral özünde bir toplama işlemidir. Bir fonksiyonun belli bir aralıktaki tüm değerlerini toplar.


Hazırlayan:
 

İbrahim Demir
M
atematik Öğretmeni, Kocaeli

matematikarge@gmail.com

 

Devam edecek...


www.matematikKafe.comYorumlar - Yorum Yaz